Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İkinci El Konutta 0,74 Faiz Fırsatı!

İkinci El Konutta 0,74 Faiz Fırsatı!

3 kamu bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın açıkladığı avantajlı konut kredisi kampanyasında sıfır ve ikinci el konut kredilerinde en çok 12 ay ödemesiz dönemli, 180 aya kadar vade imkanı sunuluyor. Aylık faiz oranı sıfır konutlarda yüzde 0,64, ikinci el konutlarda yüzde 0,74

İkinci Elde Konut Kredisi Faizleri 0,74’e Çekildi

Üç kamu bankasının başlattığı düşük faizli konut kredisi kampanyası başladı. Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile kredi imkanı sunulacak.

İkinci el konutlarda ödemesiz dönem ve vade şartları aynı olurken, aylık faiz yüzde 0,74 olarak belirlendi.

Sıfır konut almak için 100 bin liralık konut kredisi çeken bir tüketici, 12 ay ödemesiz dönem seçeneğini kullanırsa 15 yılın sonunda toplamda 171 bin lira geri ödeme yapmış olacak.

İkinci el konut için ise 100 bin liralık konut kredisi çeken bir tüketici, 12 ay ödemesiz dönem seçeneğini kullanırsa 15 yılın sonunda toplamda 184 bin lira geri ödeme yapmış olacak.

Kredi Başvuru Şartları

Müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırıldı; üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin lira, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin liraya kadar kredi kullanılabilecek.

Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacak.

Başvurular, bankaların şubeleri üzerinden yapılacak.

  • Sıfır veya ikinci el konut satın alımlarının finansmanına yönelik olarak Avantajlı Konut Kredisi ürünü sunuluyor.
  • Sıfır veya ikinci el konutlar için, azami 500 Bin liraya kadar (500 Bin lira dahil) azami 12 ay ödemesiz dönemli azami 180 ay vade ile konut finansmanı imkanı sunulacaktır.
  • İstanbul, Ankara ve İzmir’de azami kredi tutarı sınırı 750 Bin liradır (750 Bin lira dahil).
  • Konut Kredisi için; Bankkart, KMH, Talimat Ürünü, İnternet Bankacılığı zorunlu olup, BES, AZG, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası, Klasik Sivil Yangın Sigortası ürünlerinden en az üçüne sahip olan veya yeni başvuruda bulunanlar faydalanabilecektir.
  • Söz konusu krediden her bir müşteri yalnızca bir kez faydalanabilecektir.
  • Detaylı bilgi için şubelerimize başvurabilirsiniz.
  • Banka gerekli görülmesi halinde kredi koşullarında değişiklik yapma ve kampanyayı durdurma hakkını saklı tutar.
ÖNEMLİ  Bankalar Kredi Nazında!

Maaşa Ne Kadar Kredi Çekilir?

Çekeceğiniz konut kredisi tutarı gelirinize göre değişiklik gösterebilir. Aylık taksitlerin toplam tutarı, hane gelirinin (ailedeki bireylerin toplam geliri) yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir.

Ödemekte olduğunuz başka bir kredi yoksa, aylık taksidi hane gelirinin yarısına denk gelecek tutarda kredi alabilirsiniz. Ödemekte olduğunuz başka krediler varsa hesaplamanıza bu kredilerin aylık taksit ödemelerini de eklemeniz gerekmektedir.

Kredi de Hangi Vade Avantajlı

Kredinin maliyetini faiz ve vade belirliyor. Faizler zaten tarihin en düşük seviyelerinde. Geriye ‘vade’ kalıyor. Düşük faizin cazibesiyle genelde vade hesabı gözden kaçıyor. Ödeme gücü olsa da uzun vade seçiliyor.

Oysa kredilerde vade ne kadar kısaysa toplam geri ödeme tutarı da o kadar az olur ve az faiz ödenir. Bu durumda imkan varsa kısa vade seçilmeli.

Kısa vadede ise yüksek taksit, gelir – gider dengesini bozuyorsa bu sefer avantaj ortadan kalkar. Yani vade belirlerken kural aylık ödeme gücü olmalı.

Örneğin; 120 ay vadeli kredi çekme planları yapanların, 96 ayı tercih etmesi daha avantajlı olur. Çünkü aradaki taksit tolere edilebilecek düzeyde. Mesela yüzde 0.64 faizle 200 bin liralık kredi için hesap yapalım.

96 ay vadede taksit 2.794 lira, toplam ödeme 270 bin 416 lira, 120 ay vadede taksit 2.392 lira, toplam ödeme ise 289 bin 249 lira oluyor.

402 lira farkla 120 ay yerine 96 vadeyi seçen 19 bin lira daha az öderken krediyi 2 yıl erken kapatır. 19 bin lirayla da tapu harcı ile emlakçı parası ödenir.

6 Ay Ödemesiz

300 bin liralık bir konut kredisi 180 ay vadeli çekilmek istendiğinde konut eğer sıfırsa 6 ay ödemesiz kredide aylık taksit 2 bin 930 lira olacak.

ÖNEMLİ  Kamu Bankaları da Faizleri Artırdı

Toplam geri ödeme 509 bin 807 lira olacak. Konut ikinci el ise 6ay ödemesiz kredi çekilirse aylık taksit 3 bin 148 liraya denk gelecek.

Toplam geri ödeme miktarı da 547 bin 774 liraya ulaşacak. Sıfır konutta faiz yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0,74. 6 ay geri ödemesiz olduğunda taksit ödemesi 174 ay yapılacak.

12 Ay Ödemesiz

Sıfır veya ikinci el konutta 12 aya kadar ödemesiz kredi çekilebilecek. 180 ay vadeli 300 bin liralık konut kredisi eğer 12 ay ödemesiz çekilmek istenirse sıfır konutta taksit 3 bin 57 liraya denk gelecek.

İkinci el konut için 12 ay geri ödemesiz kredi çekilirse de aylık taksit 3 bin 284 lira taksit ödenecek. Sıfır konutta geri ödeme toplam tutarı 513 bin 551 lire olacak.

İkinci el konutta ise toplam geri ödeme 551 bin 775’e ulaşacak. Sıfır konutta 6 ay geri ödemesiz seçeneğinde aylık taksit 127 lira daha az, toplam geri ödeme de 3 bin 744 lira daha az oluyor.

İkinci el konutta ise 6 ay geri ödemesiz kredi seçeneğinde aylık taksit 12 ay ödemesiz seçeneğine göre 136 lira daha az oluyor. Toplam geri ödemede 4 bin lira azalıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ