Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Krediye Uygun Olmayan Daire Ne Demek?

Krediye Uygun Olmayan Daire Ne Demek?

Ev alacak insanların kafasında yer alan en büyük soru işareti, beğendikleri ve almak istedikleri evin banka kredisine uygun olup olmadığıdır. Hayal edilen evi alabilmek genelde kendi birikimlerimiz ile mümkün olmadığından, ev sahibi olmak isteyen kişilerin birçoğu çeşitli bankalardan ev kredisi talebinde bulunmaktadırlar. Peki, bankalar bir eve kredi vermeden önce hangi noktalara dikkat ediyorlar ve neye istinaden kredi taleplerine olumlu yanıt veriyorlar. Bankaların gözünde krediye uygun daire ne demektir bu başlık altında inceleyeceğiz.

Bankalar öncelikli olarak kredi talep edilen dairenin tapusuna bakmaktadırlar. Arsa tapulu olan daireler için birçok banka olumsuz cevap vermektedir. Bunun nedeni ise bankaların vermiş oldukları krediye istinaden bu daireleri borç bitimine kadar ipotek altında tutmalarıdır. Bu nedenle bankalar; arsa tapulu olan dairelere kredi vermeye sıcak yaklaşmazlar. Fakat bazı bankalar bu duruma alternatif üretebilmek adına, kredi başvurusunda bulunan kişilerin diğer taşınmaz meskenlerini – ki kat irtifaklı olma zorunluğu ile – ipotek altına alarak taşınmazın %70 i kadar krediyi, müşterilerine verebilmektedirler. Keza gerektiği durumlarda ilave olarak kefil istenebilmektedir. Banka taşınmaz mesken üzerinde başka bir ipotek olup olmadığını araştırır. Araştırma sonucunda meskenin üzerinde başka bir borca karşılık ipotek kararı olduğu sonucuna varılması durumunda, banka kredi başvurusunu ya olumsuz sonuçlandırır ya da alternatif olarak başka bir taşınmaz ve kefil isteyebilir.

Krediye uygun olmayan dairelere bir örnek de bina yaşı yüksek ve kullanımında problem olan dairelerdir. Bankalar yaşı yüksek binalara kredi vermeyi tercih etmezler. Aynı şekilde bina bir deprem atlatmışsa ve hasarlı ise yine kredi verilmesi ve talebinizin onaylanma süreci olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bir diğer krediye uygun olmayan daire tanımı da ahşap evler için geçerli. Ahşap evler de yangın riski yüksek olduğundan bankalar kredi taleplerine olumsuz sonuç vermektedir.

ÖNEMLİ  En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Kredi talebinde bulunduğunuz da evin bedelinin en az %20 -25 i kadar elinizde peşinat nakit para bulunması gerekiyor. Aynı zamanda bu peşinat evin kalan bedelinin ödenebilecek uygun aylık rakamlarla düşmesine neden olarak hem kişinin hem de bankanın riskini azaltmaktadır. Ödenecek peşinat miktarı da bu yüzden bankaların kredi taleplerine verecekleri cevabın olumlu veya olumsuz olması üzerinde etki etmektedir.

Sonuç olarak ev almadan önce alacağınız evin arsa tapulu olmamasına özen gösterin, arsa tapulu evde hem iskân süreci, hem de kredi onay süreci meşakkatli olmakta ve genelde kredi başvurunuza olumlu cevap verilmemektedir.

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ