Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Peşinat olmadan konut kredisi almak

Peşinat olmadan konut kredisi almak

Gelişmiş ülkelerin tamamında ev sahibi olmak bir ihtiyaç olarak görülse de, günümüz Türkiye’sinde ev sahibi olmak çoğu zaman bir hayal gibi görülmektedir. Ev sahibi olanların toplumda bir üst sınıfta olduğu ve büyük bir sıkıntıdan kurtulduğu gözüyle bakılmaktadır. Peki, bu hayali gerçekleştirmek için neler yapabiliriz? Bu soruya, geçmişten beri süre gelen bir cevap olan; kira öder gibi ev sahibi olmak sözcüğüyle yanıt bulanlar yeni çıkan kanun tasarısı ile hayal kırıklığına uğruyorlar. Bankalardan kredi alımını zorlaştırmak ve halkı borçlandırmamak adına çıkartılan bu kanunda; Konut Kredisi kullanmak isteyenlerin, alacakları konutun %25’i kadar peşinatının olmasını zorunlu kılınmaktadır.

Bu zorunlu durumdan kurtulmak için bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden en bilindiği ise peşinat kısmı için ihtiyaç kredisi kullanmaktadır. Peşinatsız konut kredisi veren bankalar da bu yöntemi izleyerek, alacağınız konut kredisi nin %25’lik kısmı kadar ihtiyaç kredisi vermekte, ardından ise geriye kalan miktarı konut kredisi olarak sağlamaktalar. Bir diğer formül ise alacağınız konutun tüm bedelini kredi ile sağlamak istiyorsanız, başka bir konutu ipotek olarak göstermenizdir. Annenizin, babanızın ya da bir dostunuzun evini ipotek göstererek Peşinat olmadan konut kredisi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Tüm bunlar sizi ev sahibi yapmak için bir olanak sağlasa da, ödeme planlarınıza dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Küçük bir hesap yaparsak 100.00 TL değerinde bir ev alacağınızı varsayalım, bu miktarın %75’i olan 75.000 liralık kredi 120 ay vade ile size yaklaşık olarak 125.000 ila 140.000 arasında bir rakama mal olacaktır. Buda aylık 1.000 TL ila 1.250 TL civarında bir ödeme tutarına tekabül etmektedir. Bu tutarın üzerine 36 ay vade ile alacağınız 25.000 TL ihtiyaç kredisi de ortalama 36.000 TL olarak geri ödemesi ve aylık 1.000 TL civarında bir rakama tekabül edeceğini düşünürsek, aylık ödeme tutarınız 2.250 TL ila 2.500 TL civarına yükselecektir. Kredi taksitlerinizi zamanında ödeyememeniz durumunda yüksek gecikme faizleri, ipotek haczi gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşabilir, kaçınılmaz bir son olan borç batağına batabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Kullanacaklara Kritik Uyarı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Erkan bağcı dedi ki:

    Esenyurt gibi gelişen bölgelerde konut değerinin %100’üne kadar kredi çıkarılabiliyor. Konut fiyatlarının ekspertiz değeri daha yüksek gösterilebilip, peşinatsız kredi kullanılabilmekte.

BİR YORUM YAZ