Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Daire fiyatları ne zaman düşer, ne zaman yükselir?

Daire fiyatları ne zaman düşer, ne zaman yükselir?

Nüfusun çoğalması ile birlikte barınma ihtiyaçları artmaktadır. Türkiye genelinde konut fiyatlarında son on yıllık gibi bir süreçte önemli miktarda yükseliş olduğu bariz bir şekilde görülmektedir. Ortalama olarak %150 – %200 gibi artış gösterdiler. Konut sahibi olmak isteyenlerin yaptığı en büyük araştırmalardan birisi ise, ne zaman konut almalıyım? Konusu. Yılın bazı zamanlarında düşüş bazı zamanlarında ise artış gösterdiği gözlemlenen fiyatlar hakkında geniş çaplı bir araştırma yaparak sizlerle paylaşıyoruz.

Konut fiyatlarını Türkiye çapında 02.04.2015 tarihli verilere dayanarak değerlendirmemiz gerekirse, olması gerekenden yüksek bir tablo çizdiğini belirtebiliriz. Yaklaşan genel seçimler sebebiyle yatırımcıların neredeyse tamamına yakını, yatırımlarını şuan için bekletmekteler. Konut fiyatlarında gözlemlenen artış ve arz / talep dengesine göz atıldığı zaman, seçimlerden sonra fiyatların düşmesi veya yükselmesi gibi kesin bir tahminde bulunmak neredeyse imkânsız hale geldi.

Konut fiyatlarının artmasındaki en büyük etken ise maliyet oranlarıdır. Konut üreticileri kar marjlarını sabit tutarak, maliyete yansıyan artışı tüketiciye yansıtmaktadır. Maliyet oranını etkileyen faktörler ise günümüzde neredeyse her alanda kendisini göstermektedir.

Petrol fiyatlarından tutun da, ekmeğin fiyatının artması dahi konut üreticilerine ek masraf olarak yansımaktadır. Ayrıca demir, çimento ve beden gücü fiyatlarının oldukça artması sektörü içinden çıkılmaz bir hale sürüklemiştir.

Emlak alanında uzman olan bazı isimlere Daire fiyatları ne zaman düşer, ne zaman yükselir? Sorusunu yönelttiğimizde, ortada bir emlak balonu olduğunu görüyoruz ancak, bu balonun patlaması ne derece mümkün şuan kestiremiyoruz yanıtını aldık.

Biraz fikir yürütmek gerekirse  üretimin arttığı ancak talebin aynı doğru üzerinde seyir ettiği bu sektörde fiyatların düşmesini beklemek oldukça makul gözükmekte. 2015 Genel Seçimleri sonrasında ülke genelinde esecek olan olumlu rüzgarlar ile konut kredisi faiz oranları ve konut fiyatlarında bir düşüş yaşanacağını öngörüyoruz.

ÖNEMLİ  TOKİ Şanlıurfa'da 54 konut ile 32 iş yerini satışa sundu

Konut fiyatları diğer tüm sektörlerde olduğu gibi yaz aylarında daha fazla rağbet görerek, satış işlemleri hızla ivme kazanmaktadır. Bu konuda ev taşıma probleminin büyük faktörü olduğunu biliyoruz. Kış aylarında ise talep daha az olduğu için daha uygun fiyatlara ev bulmak mümkün olduğu gözlemlenmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ