Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Onaylanan kredi iptal olur mu?

Onaylanan kredi iptal olur mu?

Hayatımızın birçok kısmında yüksek meblağlarda nakit paraya ihtiyaç duyuyoruz. Ev alırken, araba alırken ya da farklı bir gereksinimle duyduğumuz bu ihtiyaçları, nakit birikimimiz olmaması durumunda borç alarak karşılamaya çalışıyoruz. Ülke olarak geçirdiğimiz darboğaz tabirine uygun olan bu sıkıntılı süreçte borç alabileceğimiz yakınlarımız olmaması durumunda ise uzun vadeler de uygun ödeme planı sonuna bankalara müracaat etmemiz gerekiyor. Kredi başvuru süreci nde bizlerden istenilen gelir belgesi, ikametgah ilmühaberi ve sigorta dökümü gibi evrakları temin ederek gerçekleştirdiğimiz kredi başvurusu, bu sürecin ardından bankaların onay mekanizmaları tarafından kontrole alınıyor. Türkiye Bankalar Birliği ( TBB ) ve Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) kurumlarının sistemlerinde bize has kayıtlı olan kredi puanı baz alınarak yapılan inceleme sonucunda kredimiz onaylanıyor veya olumsuz olarak değerlendirilerek ret ediliyor. Kredi puanı incelemesi esnasında, elektrik, su ve doğalgaz gibi faturalarımızın düzenli ödenmesinden, başka bankalara olan borçlarımız, kredi kartı limitlerimiz ve resmi evrak ile belgelenmiş senetli borçlarımız gibi birçok faktör göz önünde bulunduruluyor.

Onaylanan Kredi iptal olur mu? Sorusuna cevap verebilmemiz için yukarıda bahsettiğimiz koşulların olumlu olarak seyretmesi ve öncelikle kredi başvurumuzun onay alması gerekiyor. Banka tarafından yapılan inceleme neticesinde, onaylanan kredi ve hesabınıza geçen kredi tutarını miktarına göre, izin verilen limitler dahilinde ister ATM aracılığı ile kartınızla yada banka veznesinden nakit olarak talep edebiliyorsunuz. Elinize geçen nakit tutara ihtiyacınız kalmadığı yada faiz oranı gibi faktörleri yüksek bulmanız durumunda ise kanunlar tarafından belirlenmiş olan 14 iş günü içerisinde koşulsuz şartsız olarak iade ederek kredinin iptalini isteyebiliyorsunuz. Yasalar tarafından çizilmiş bu durum karşısında söz konusu nakdin enflasyon oranına göre değer kaybetmesinden doğan ve bankanın kredi sürecinde harcamış olduğu efor sebebiyle belirli bir oranda cezai tutar ödemeniz gerekebiliyor. Cezai tutarı ödemenizin zorunluluğu sadece sözleşmenin imzalanmasından sonraki zaman dilimi için geçerli oluyor. Henüz banka ile aranızda bir sözleşmeniz yok ise sadece başvuru aşamasında ve sözlü olarak kredi talep etmişseniz, herhangi bir işleme tabi tutulmadan sadece krediyi kullanmak istemediğinizi beyan ederek iptalini sağlayabiliyorsunuz.

ÖNEMLİ  Konut Kredisinde Düşük Faiz Fırsatı Sona Erdi!

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda Onaylanan kredi iptal olur mu? Sorusuna cevap bulabilirsiniz. Eğer kredi kullanmaktan vazgeçer veya ihtiyacınız kalmadığı durumlarda kredinin yükümlülüklerinden kurtulmak isterseniz, size sunduğumuz bilgileri kullanarak mağduriyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Uğur Y. dedi ki:

    Bilgi için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ