Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Eve Haciz Geldiğinde Neler Alınır?

Eve Haciz Geldiğinde Neler Alınır?

Borçlunun borcunu belirtilen süre içerisinde ve belirtilen miktarda ödememesi sonucu, alacaklının icra takibi başvurusunda bulunması ve haciz memuru tarafından kolluk kuvveti ile beraber borçlunun evine gidilerek kişinin mallarına el konulması işlemine haciz deniliyor. Haciz memuru isterse kendi yerine eve kâtip yollayabiliyor. Borçlu kişi evde yok ise gıyabında haciz yapılıyor. Haciz işlemleri alacaklının başvurusunu takip eden 3 gün içerisinde başlatılabilmektedir. İcra kanunu gereğince haciz edilecek eşya veya malın üzerine ipotek konulmuş olsa bile, bu mal ve eşyalar borçlunun mal varlığına dahil edilip tekrar üzerine icra takibi başlatılabiliyor.

İcra İflas Kanunu 82/3 maddesi gereğince;

  • Altın, gümüş, değerli taş, kıymetli evraklar, para ve antika gibi kıymetli eşyalar haczedilemiyor.
  • Aynı şekilde evde kullanımı zaruri olan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk takımı, yatak odası gibi eşyalara da haciz uygulanamıyor.
  • Ayrıca borçlu çiftçi ise elinde üretimi sağlayan makinelere ve üretim elemanlarına icra uygulanamıyor.
  • Borçlu kişi bedene dayalı üretim yapan biri ise, üretimde kullandığı donanım ve parçalar da hacze konu olamıyor.
  • Borçlu kişinin barınmak için kullandığı şahsına özel evi haczedilemiyor. Bu madde ile yapılmaya çalışılan, borçlu ile alacaklı arasında ki karşılıklı menfaat dengesini sağlayarak, en temel hak ve özgürlüğün korunma altına alınması ve haczinden fayda sağlanamayan veya haciz sonrası satışı kolay olmayan eşya ve malların haczedilmesi önlenmiş oluyor.

Haciz memuru haczi talep edilen mal ve eşyaların haczinin caiz olup olmadığına karar vererek haczi başlatıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında haciz memuru evden neleri alabiliyor?

Haciz memuru kolay paraya çevrilebilecek, yüksek tutarlı ve lüks tabir edilebilecek eşya ve malları haczedebiliyor. Örneğin LED TV, çamaşır kurutma makinesi, diz üstü veya masa üstü bilgisayarlar, elektronik eşyalar haciz kapsamına giriyor.

ÖNEMLİ  Eylül ayında tarihi rekor kırdı: Türkiye'ye 15 milyar dolar gelecek

Eve gönderilen haciz durumu son zamanlarda yarattığı mağduriyetler nedeni ile sürekli gündeme gelmekte ve alternatif bu konuda alternatif çözümler aranmaktadır. Sadece borçluyu mağdur eden bir durum olmak dışında çoğu zaman alacaklıyı da memnun edemeyen bir durum ortaya çıkabiliyor. Bu nedenden dolayı da her iki taraf maddi ve manevi zarara uğrayabiliyor. Haciz durumunun ortaya çıkmasını önlemek adına alacaklıya olan borcun karşılıklı anlaşarak ödenebilir şekilde düzenlenebilmesi ve bu düzenlemenin iki tarafı da mutlu edecek şekilde yapılabilmesi büyük önem arz ediyor. Sonuç itibari ile ödenebilecek bir borcu hiçbir kurum doğrudan alabilmek yerine haciz yolu ile almayı uygun bulmadığından anlaşma yolunu tercih etmektedirler.

 

Bu konuya benzer içerikli olarak, aşağıdaki konularında ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ