Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konuta Gelen Zamlar Alıcının Gözünü Korkuttu!

Konuta Gelen Zamlar Alıcının Gözünü Korkuttu!

Avantajlı konut kredisi paketi, fırsatçıları harekete geçirdi. Kampanya sonrası artan talebi gören ev ve araç sahipleri fiyatları yüzde 30’a yakın artırırken, alıcılar ise fahiş zamlar nedeni ile alımdan vazgeçmeye başladı.

Konut Kredisi Faizleri Dip Yaptı

Kamu bankaları 1 Haziran’dan itibaren konut, araç, tatil ve ihtiyaç kredilerinde tarihi bir kampanya başlattı. Bu pakette yer alan konut kredileri kapsamında faizler sıfır konutta 0,64, ikinci elde ise 0,74’e düşürülürken peşinat miktarı yüzde 10’a indirildi ve bir yıl da ödemesiz kredi imkanı tanındı.

Kampanya ile birlikte emlak ofislerinde benzeri görülmemiş bir yoğunluk yaşandı. Bu durum fırsatçıları da harekete geçirdi. Bir tarafta gelir vergisini daha az ödemek isteyen ev sahipleri evin fiyatını düşük göstermek için düşük miktarda kredi çekilmesi talebinde bulunurken diğer tarafta emlakçılar da ilan hırsızlığı ve ilandaki konuttan farklı konutları satma yarışına başladı.

Alıcılar Vazgeçiyor

Bir diğer önemli gelişme ise ev fiyatlarında yaşandı. Konut fiyatları kampanyasının duyurulması sonrası artan talebi gören ev sahipleri faiz avantajını anında fiyatlara yansıttı ve fiyatlar yüzde 30’a yakın arttı. Bu durum başlatılan kampanyanın avantajından ev sahiplerinin faydalanmasına yol açtı.

Tek motivasyonu düşük peşinat ve 1 yıl ödemesiz dönem olan alıcılar artan ev fiyatları karşısında alımlardan vazgeçmeye başladı. Kampanyanın duyurulduğu hafta emlak ofisleri bir hatta iki gün sonrasına randevu takvimi belirlemeye başladı.

Kampanyayı değerlendirmek isteyen ihtiyaç sahipleri uygun ev bulduklarında fiyatların yeniden artırılması endişesi ile pazarlıksız ev almaya yöneldi. Bu nedenle emlak ofisine gelen her iki kişiden birinin uygun fiyatlı ev bulduğunda hemen alıma geçtiği belirtiliyor.

ÖNEMLİ  Konut Kredisinde Erteleme Nasıl Yapılır?

Taleplerin ise özellikle İstanbul’da en çok 350 bin ile 750 bin lira aralığındaki konutlarda yoğunlaştığı ifade ediliyor.

Pazarlık Bile Yok!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, piyasada ciddi hareketlilik yaşandığını söyledi. Pandemi öncesine göre talepte 3 kata varan artış olduğuna dikkat çeken Taş, “Kampanyanın kısa süreceği endişesiyle alıcılar hedef odaklı hareket ediyor.

Eskiden arayan 7 kişiden birine yer gösterirken, şu an iki kişiden birine yer gösteriliyor ve yine iki kişiden biri pazarlık yaparak almaya çalışıyor” dedi. Fiyatı 1 milyon TL’nin altında olan gayrimenkullerin ilgi gördüğünü aktaran Taş, “750 bin ile 350 bin TL gayrimenkuller hemen satılıyor” dedi.

İkinci El Satışlar Yükseldi

Bu uygulamanın aynı zamanda insanların yastık altında birikmiş paralarını da piyasaya çektiğini anlatan Taş, genel anlamda ihtiyaç sahibi, işleri devam eden ve gelirleri sekteye uğramayan orta ve orta üstü gelir grubunun gayrimenkul aldığını aktardı. Fiyatlarda ise normalin üstünde artış yapan gayrimenkullerin satılmadığını kaydeden Taş, “Balkon-bahçe arayışı ise bir köpüktü. Şimdi herkes başını sokacak bir ev bakıyor. Ayrıca talep ikinci elde yoğunlaştı. Çünkü insanlar bitmemiş inşaatı risk görüyor” açıklamasını yaptı.

Hayal Kırıklığı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise kredilerin düşmesi sonrası satılık konuta ilginin yüzde 50’ye varan oranda arttığını, özellikle orta gelir grubunun ciddi konut talebi bulunduğunu söyledi. Bazı ev sahipleri ve gayrimenkul şirketlerinin haksız zam yapması yüzünden ev almak isteyenlerin hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Aşa, şöyle devam etti: “Satılık konuta ilgi yüzde 50 arttı ancak haksız zam ve yeterli peşinat bulunmaması nedeniyle bu ilginin satışa dönme oranı yüzde 5-10’da kaldı.”

Kurnaz Emlakçılara Dikkat

Turyap Kurumsal Pazarlama ve Satış Müdürü Alper Telçin de bu süreçte arama trafiklerinin arttığını belirterek, “Eskiden günde 1-2 kere aranırken şimdi bu sayı 5 ila 10’a çıktı. İlk etapta aramalar balon gibi görünse de önemli bir kısmı satışa döndü” dedi. Aramaların yüzde 30’unun satışa döndüğünü ifade eden Telçin, “Kredili alıcı kredi bulduğu bu dönemde alım yaptı” dedi.

ÖNEMLİ  İnşaat maliyetlerinde yüzde 10'a yakın artış

Birinci elde fiyatların yüksek olmasından dolayı özellikle ikinci elde çok fazla talep aldıklarını aktaran Telçin, “İkinci elde satışların artış oranı yüzde 30 iken birinci elde bu artış yüzde 10 oldu” dedi. Alıcıların ise bahçeli ve balkonlu, krediye uygun bina almaya önem verdiğini kaydeden Telçin, bu dönemde ev sahibi olmak isteyenleri uyardı.

Telçin, sıkıntı yaşamaması için de emlakçının projenin tek satıcısı olduğunu gösteren belgeye sahip olup olmadığının sorulmasını önererek ayrıca sonrasında farklı metrekare problemi yaşamaması için mutlaka binanın içini görerek daire almasını tavsiye etti.

Hareketlilik Arttı

Ağırlıkla Bahçeşehir bölgesinde satış yapan Remax Kom Emlak Brokerı Namık Kemal Güneş ise, “Hareketlilik arttı. Herkes ev alma arayışına girince fiyatlar da yüzde 20’ye artış oldu. Özellikle villa tipi evlere ilgi arttı. Yenilerin fiyatı yüksek olduğu için fiyatları daha ucuz olduğu için ikinci eli daha fazla tercih ediyorlar. Özellikle eskiden yapılmış sitelere çok fazla talep var” diye konuştu.

“Haziran satışlarımız 2.5 kat arttı”

Açık artırma yoluyla online olarak gayrimenkul satışı yapan Tapu.com’da bu süreçte konut satışları arttı. Tapu. com CEO’su Emre Erşahin, haziran ayında önceki aylara göre kendilerine gelen çağrılarda 3 kat artış yaşanırken, yaptıkları konut satışlarında ise 2.5 kat artış olduğunu söyledi.

Öte yandan hareketlilik bankalara yapılan kredi başvurularını da artırdı. Bir banka şubesine haziran öncesi haftada 1 adet konut kredisi başvurusu gelirken, şimdi ise bu sayının günde en az 4’e çıktığı aktarılıyor.

Böylece bazı kamu bankalarındaki artış oranı yüzde 100’ü bulurken, bazılarında ise bu oran 4-5 katına kadar çıkmış durumda.

Yaşanan Sıkıntılar

  • Artan talep nedeni ile ev fiyatları 2 hafta içinde yüzde 30’a yakın arttı.
  • Ev sahipleri daha düşük vergi ödemek için konut kredi miktarının daha az çekilmesi talebinde bulunmaya başladı.
  • Cazip komisyon oranları kurumsal olmayan emlakçı piyasasında ilan hırsızlıklarına yol açtı.
  • Bir bölgede aynı ev için birden fazla farklı ilan girilerek alıcı çekiliyor ve daha yüksek fiyatlı konutlar satılmaya çalışılıyor.
  • Kiracı evde yok denilerek ilanda yer alan metrekareden daha düşük evler satılmaya çalışılıyor.
ÖNEMLİ  Kredi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar? Kredi İptal Edilebilir mi?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ