Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kredi Notu Nedir? Nasıl Belirlenir?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Belirlenir?

Bankalarda yapacağınız her işlemde kredi notunuz karşınıza çıkıyor değil mi? Kredi notu, banka hizmetlerinden yararlanırken mutlaka incelenen ve başvuru sonuçlarını etkileyen bir durumdur. Bu yüzden kredi notunuz kredi çekmek için çok önemlidir.

Bu notu bilmeniz ve notunuzun ne derece sizi etkilediğini araştırmanız gerekiyor. Böylece bankalara yapacağınız konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi başvurularda sonuçlara hazırlıklı olabilir, notunuzu yeterli seviyeye çekmek için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. 

Riskli Grup

Kredi notunuz bu aralıktaysa başvurularınıza olumlu yanıt alma ihtimaliniz biraz düşüktür. Bu notu yükseltmeden bankalardan kredi almanız, hatta kredi kartı limitlerinizi bile yükseltmeniz pek olası değil. Kredi notunuzu yükseltmek için de bankalara olan tüm borçlarınızı zamanında yatırmanız gerekiyor. Takip kararı veya icra gibi durumlar yaşadıysanız, kredi notunuz düşebilir. Bu notu yükseltmek adına ilk yapmanız gereken, bir finansal plan çıkarmak ve ev ekonominize düzen getirmektir.

Az Riskli Grup

Bu gruptaki kredi notlarına sahip olanlar bankalarının hizmetlerinden yararlanabilir fakat sıkı bir kontrol altında ve diledikleri gibi şekillendiremeyecekleri krediler alabilirler. Kredi kartı limitleri de belirli bir tutarın altında olur. Borç ödeme ve harcama performansına göre bu puan yükselebilir ve bankalar yükselen puanlar için bazı şartlarını ve koşullarını esnetebilir.

Orta Riskli Grup

Orta riskli gruba dahil olanlar, bankaların birçok hizmetinden yararlanabilir. Ayrıca bankaların hizmetlerinden yararlandıkça kredi puanları da yükselir. Artan her puanda da bankacılık açısından riskli tanımınız ortadan kalkar. Az riskli grup veya riskli grupla karşılaştırıldığında orta riskli gruba dahil olanlar çok daha iyi durumdadır diyebiliriz.

Çok İyi Grup

Bu puanlara sahip olanlar her zaman borçlarını zamanında ödemiş ve hiçbir gecikme yaşamamış kişilerdir. Çok iyi grupta yer alan kişiler bankaların tüm hizmetlerinden yararlanılabileceği gibi sunulan avantajlar da kullanılabilir. Çok iyi gruba dahil olmak için hem borçlanmak ve bankalarla işbirliği yapmak hem de tüm borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu oldukça yüksek olanlar, bankalarla birçok prosedürü atlayarak iş birliği yapma şansına sahiptirler. Belki bu kadar puan biriktirmek biraz zor görünebilir, ancak düzenli ödeme yapmak ve bu gruba dahil olmak mümkündür.

ÖNEMLİ  Katılım Bankalarından Düşük Oranlı Kredi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalarla olan ilişkilerinizi belirleyecek, hayatınızla ilgili atacağınız adımlarda size yön verecek olan kredi notunuz, bankalardaki geçmiş hareket ve kayıtlarınızla ortaya çıkar. Bu not, alacağınız kredilerin onaylanma sürecinde önemli bir rol oynar ve kredi başvurularınızın sonucunu belirler. Birçok farklı etmene göre değişiklik gösteren kredi notunuzu yüksek tutmak veya olduğundan daha yüksek bir hale getirmek için yapabileceklerinizi anlattık. Bu sayede konut kredisine başvururken yüksek bir kredi notuna sahip olduğunuza ve kredi talebinize onay alacağınıza emin olabilirsiniz.

Kullanmadığınız Hesapları Kapatın

Kullanmadığınız hesaplar, düzensiz bir banka duruşunuz olduğunu gösterir. Ayrıca kapatmadığınız ve ilgilenmediğiniz hesaplarda beklenmedik borçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kullanmadığınız tüm banka hesaplarını kapatmanızda fayda var. Böylece beklenmedik bir yerden gelecek borçlarla kredi notunuzu düşürme ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

Yalnızca Asgari Borç Tutarını Ödemeyin

Kredi kartı borcunuza karşılık yalnızca asgari tutarı ödüyorsanız kredi notunuz her geçen gün azalıyor demektir. Ayrıca yalnızca asgari tutarı ödemek, en yüksek faize maruz kalmanıza da neden olur. Bu yüzden o ay ödemeniz gereken borç tutarının daha altında bir ödeme yapmamalısınız. Hem de sürekli ödemenize rağmen bir türlü bitmeyen bir borç sahibi olmak, oldukça can sıkıcı ve yorucu bir süreç demektir. Kredi notunuzu yükseltecek en önemli etmenlerin başında, kredi kartı borcunuzun aylık borcunun tamamını yatırmak gelir. Böylece düzenli bir ödeme alışkanlığına sahip olduğunuz kanıtlanacaktır.

Tüm Borçlarınızdan Kurtulun

Sadece kredi notunuzu yükseltmek için değil, kredi başvurusu sırasında daha rahat bir ödeme seçeneği belirleyip kredi taksitlerini daha kolay ödemek için de önemli bir adımdır. Yeni ve büyük bir borca girmeden önce diğer borçlarınızdan kurtulmanız çok daha rahat bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Faizleri Yükseliyor!

Bankanızla Çalışın

Birçok işleminizi bankalar üzerinden halletmeniz, kredi notunuzun yükselmesinde etkili olacaktır. Faturalarınızı otomatik ödemeye almak, diğer tüm ödeme ve hesap takiplerinizi tek bir banka ile yürütmek gibi alışkanlıklar, bankalardaki kredi notunuzu yükseltecek ve kredi alabilecek konuma gelmenizi sağlayacaktır. 

Kredi Kartı Limitinizi Dikkatli Belirleyin

Bütçenizi aşan bir kredi kartı limiti belirlemek yerine, ödeyebileceğiniz tutarlardaki kredi kartlarını kullanmaya özen gösterin. Ayrıca birden fazla kredi kartı kullanmaktan kaçının. Düşük limitte bir kredi kartı kullanıp düzenli ödeyerek limitini arttırma hakkı kazanmak, kredi notunuzu yükseltme konusunda hızlı ve olumlu etkide bulunacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ