Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek?

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek?

Faiz oranlarının genel olarak düşme trendinde seyrettiğini belirten finans uzmanları, konut kredisi kullanmak için ideal faiz oranlarının 0.69 ila 0.72 arasında olması gerektiğine dikkat çekiyor. Amerikan Merkez Bankası (  FED ) tarafından nisan ayı sonuna kadar her hangi bir faiz artırım talebinin gündemde olmayışı sebebiyle, dünya genelinde faizlerin düşme trendinde seyrettiği gözlemlenmekte. Önümüzdeki 3 ay içerisinde konut kredisi faizleri ne zaman düşecek sorusuna cevap niteliğinde kesin bir veri bulunmamakta. Faiz oranlarının düşüş seyrini devam ettireceği ve, %0.69 ila %0.72 aralığını görmesi bekleniyor. Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşecek? sorusuna kesin bir tarih vermek oldukça yanlış olacaktır. Faiz oranları piyasaların temel yapı taşlarından oldukları için anlık ve beklenmedik değişimler gösterebilmektedir. Konut kredisi faizlerinde, bankaların tabelalarında şuan %0.91 ila %1.29 arasında yer alan faiz rakamları görülmekte. Ancak yapılan pazarlıklar sayesinde bazı bankalar, bu tutarları %0.83’e kadar çekmekteler. Konu hakkında deneyime sahip bankacılara yönelttiğimiz Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek? Sorusuna bir birinden ilginç cevaplar aldık. Bazı bankacılar; faizlerde düşüş trendinin henüz yeni başladığını ve uzun bir süre düşüş yönünde hareket edeceğini söylediler ancak, diğer bir grup ise faiz oranlarının seçimden sonra hızla artarak yükseliş göstereceğini söyledi.

Bankacıların beklentileri kapsamında konut kredisi faizlerinin %0.70 seviyelerine inmesi durumunda, kredi kullanarak ev alacak vatandaşların yüzü gülecektir. Faiz oranındaki küçük dalgalanmaların, total miktarda ne derece önemli olduğunu aşağıdaki küçük bir örnek ile açıklayalım;

60 Ay vadeli 100.000 Türk lirası konut kredisi kullanan bir vatandaşın, faiz indiriminden yararlanması halinde 7 bin 405 lira tasarruf etmiş olacak. Bu derece önemli miktarlarda değişkenlik gösteren bir konu hakkında kendi tahminlerinizi günlük olarak not alabilir ve piyasa şartları üzerinde değerlendirme yapabilirsiniz. Temmuz ayında açıklama yapması beklenen Amerikan Merkez Bankası ( FED ) faiz artırımına gitmesi durumunda dengelerin değişebileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Konut kredisi kullanımı için mevcut faiz oranları hesabınıza uyuyor ise, en geç haziran ayının sonlarına doğru kredi çekimini gerçekleştirmeniz faydanıza olacaktır. 7 Haziran genel seçimleri ve FED toplantısının ardından açıklanacak olan yeni rakamların, piyasayı oldukça hareketlendirerek yeni değer verileri ortaya çıkarması beklenmektedir.

ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşüm Kredisi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ