Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Asgari Ücret Alanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücret Alanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın başlattığı konut kredisi kampanyasından asgari ücretle çalışan bir kişi ne kadar kredi çekebilir? 

Asgari Ücretli Çalışanlar Konut Kredisi Çekebilir mi?

Bankadan çekebileceğiniz kredi miktarı maaş aldığınız bankanın inisiyatifine, kredi notunuza ve diğer etkenlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yine kredi çekip çekememe durumunuz da banka sicilinizle doğrudan alakalıdır.

Asgari ücretli ve sigortalı çalışan olmanız sıraladığımız kredileri kesin olarak çekebileceğiniz anlamına gelmemektedir. 

Bankaların asgari ücretle çalışan müşterilerine verebilecekleri en fazla konut kredisi tutarı, müşterilerin kullanacağı kredide tercih edecekleri vade seçeneklerine göre belirlenmektedir.

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak açıklanmıştı.

 Bankalar krediye başvuran kişinin maaşının en fazla yüzde 70’ine kadar aylık taksit tutarına izin verebilirler. Bu oran genellikle yüzde 50 ye yakın olmaktadır. 

Asgara ücretli, 60 ay vade seçeneği ile bankadan konut kredisi kullanmak istediğinde;

60 ay vadeli ve takstileri 1.162 lira (asgari ücretin yüzde 50’si) olacak şekilde toplamda 70 bin lira konut kredisine başvuruda bulunabilme imkanına sahiptir.

120 ay vadeli konut kredisi paketlerini tercih ettiklerinde ise kamu ve özel bankalardan maksimum 140 bin lira konut kredisi kullanabilme imkanına sahiptir. 

Kredi Faizlerinde Rekor İndirim

Kamu bankalarının başlattığı 4 yeni finansman paketinden konut kredileri için başvurular başladı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın internet sitelerinden kredilere ilişkin bilgilendirme yapıldı. Konut kredisinden her bir müşteri bir kez yararlanabilecek.

Sıfır veya ikinci el konut alımı finansmanına yönelik olarak 12 aya kadar ödemesiz dönemli ‘Avantajlı Konut Kredisi’ paketinden yararlanılabilecek.

Paket kapsamında; yeni (sıfır) ve ikinci el konutlar için İstanbul, Ankara ve İzmir’de azami 750 bin liraya kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin liraya kadar kredi kullanılabilecek. 

ÖNEMLİ  Emlak Bank'tan Faizsiz Konut Kredisi Geliyor

6 Ay Ödemesiz

300 bin liralık bir konut kredisi 180 ay vadeli çekilmek istendiğinde konut eğer sıfırsa 6 ay ödemesiz kredide aylık taksit 2 bin 930 lira olacak.

Toplam geri ödeme 509 bin 807 lira olacak. Konut ikinci el ise 6 ay ödemesiz kredi çekilirse aylık taksit 3 bin 148 liraya denk gelecek.

Toplam geri ödeme miktarı da 547 bin 774 liraya ulaşacak. Sıfır konutta faiz yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74. 6 ay geri ödemesiz olduğunda taksit ödemesi 174 ay yapılacak.

12 Ay Ödemesiz

Sıfır veya ikinci el konutta 12 aya kadar ödemesiz kredi çekilebilecek. 180 ay vadeli 300 bin liralık konut kredisi eğer 12 ay ödemesiz çekilmek istenirse sıfır konutta taksit 3 bin 57 liraya denk gelecek.

İkinci el konut için 12 ay geri ödemesiz kredi çekilirse de aylık taksit 3 bin 284 lira taksit ödenecek. Sıfır konutta geri ödeme toplam tutarı 513 bin 551 lire olacak.

İkinci el konutta ise toplam geri ödeme 551 bin 775’e ulaşacak. Sıfır konutta 6 ay geri ödemesiz seçeneğinde aylık taksit 127 lira daha az, toplam geri ödeme de 3 bin 744 lira daha az oluyor.

İkinci el konutta ise 6 ay geri ödemesiz kredi seçeneğinde aylık taksit 12 ay ödemesiz seçeneğine göre 136 lira daha az oluyor. Toplam geri ödemede 4 bin lira azalıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ