Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisinde Rakam 200 Milyara Dayandı

Konut Kredisinde Rakam 200 Milyara Dayandı

Son kampanyalarında etkisiyle konut kredisinde rakam 200 milyarı geçti. Sadece son bir aylık dönemde 6 milyarlık kredi kullanıldı.

Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaatta geçtiğimiz ay başlatılan kampanyaların etkisiyle kredi kullananların sayısında ciddi artış oldu. Faizlerin 0,98 oranına indirilmesi ise diğer bir etken oldu. Konut üreticilerinin sunduğu fırsatı değerlendirmek isteyen tüketiciler soluğu bankalarda aldı. Son kullanılan kredi miktarı 6 milyar olurken toplamda konut alımı için kullanılan kredilerin toplamı 200 milyarı geçmiş oldu.

BDDK verilerine göre, kampanyaların başladığı 11 Mayıs’ta 194 milyar lira olan konut kredisi hacmi, geçen hafta sona eren kampanya ile birlikte  200 milyara çıktı.

ARTIŞTA KAMU BANKALARININ ETKİSİ BÜYÜK OLDU

Konut kredisi hacmi tarihinde ilk kez 200 milyar lirayı aşarken, artışta kamu bankalarının etkisi büyük oldu. Kamu bankalarının 11 Mayıs’ta 86 milyar lira olan konut kredileri, bu dönemde 94 milyar liraya çıktı. Kamu bankaları, konut kredisindeki artışın tamamına imza atarken, özel ve yabancı bankaların kredi hacmi geriledi. Konut kredilerinde son 1 yılda yaşanan 20 milyar liralık artışın da tamamını kamu bankaları sırtladı.

2 milyona yakın konut stokunu eritmek için başlatılan kampanya, özellikle ikinci elde etkili oldu. Kampanyanın başladığı mayıs ayında toplam konut satışları yüzde 2.7 azalarak 119 bin 655’e geriledi. Konut satışlarındaki düşüş nisanda yüzde 10 olmuştu. İpotekli satışlarda yüzde 35 olan düşüş yüzde 11 ‘e geriledi. Nisanda yüzde 11 azalan ikinci el satışları ise mayısta yüzde 1 arttı.

İkinci el satışlarda kampanyanın etkisiyle canlanma yaşandığını belirten inşaat firmaları, sıfır konut piyasasına yönelik olarak de yeni bir model üzerinde çalışıyor. Bankacılık sektörünün önderliğinde sıfır konut satışlarının desteklenebilmesi için BDKK ile görüşmeler devam ederken, kurumun rekabet şartlarını ihlal etmeyecek yeni bir düzenleme için görüş aldığı belirtiliyor.

ÖNEMLİ  ABD'nin ulusal konut fiyat endeksi haziran ayında yüzde 18 arttı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ