Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yapı Denetimine Yeni Düzenleme

Yapı Denetimine Yeni Düzenleme

Denetimi yapılan binalarda; betondan numune alınması, deneylerinin yapılması ve raporlanmasına ilişkin esaslar dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı

YAPI DENETİMİNE YENİ DÜZENLEME

Yapı denetimlerine yeni düzenleme geldi. Yapılarda taze betondan numune alınması, deneylerinin yapılması ve raporlanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Yapı Denetimi Hakkında Kanun Kapsamında Denetimi Yürütülen Yapılara Ait Taze Betondan Numune Alınması, Deneylerinin Yapılması, Raporlanması Süreçlerinin İzlenmesi ve Denetlenmesine Dair Tebliğ bugünkü Resmi Gazete’de yer aldı.

YAPI DENETİM LABORATUVARLARININ İZLEYECEĞİ ESASLAR BELİRLENDİ

Haftaya yürürlüğe girecek tebliğ, Bakanlıktan izin belgesi almış laboratuvarlarca 4.708 sayılı Kanun kapsamında denetimi yürütülen yapılardan taze beton numunelerinin alınması, bunlara yönelik deneylerin yapılması ile raporlanması süreçlerinin izlenmesi ve denetlenmesinde takip edilecek yola ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

BETON ETİKETİ ZORUNLULUĞU

Tebliğ gereğince, ilgili yapı denetim kuruluşu tarafından beton dökümü en az bir gün önce ilgili laboratuvara bildirilmesi gerekiyor. İlgili standardına uygun olarak alınan her bir taze beton numunesinin içerisine bir adet beton etiketi yerleştirilmesi gerekiyor.

BETONA AİT BİLGİLER EBİS SİSTEMİNE GİRİLİYOR

Laboratuvar personelince yapıya ilişkin bilgiler ile şantiye mahalline dökülen betona ilişkin bilgiler EBİS mobil yazılımına giriliyor. Beton etiketi yerleştirilmiş numuneler el terminali vasıtası ile okutularak kayıt altına alınır ve yapının konumu doğrulanarak numune alma işlemi tamamlanıyor. Beton dökümü sırasında ilgili standardına uygun olacak şekilde alınan beton etiketli numuneler EBİS mobil yazılım üzerinden kaydediliyor.

ÖNEMLİ  Sivas'ta TOKİ kura çekiminde duygusal anlar yaşandı

BETON DÖKÜM SIRASINDA DA DENETLENECEK

Beton dökümü sırasında ilgili denetim elemanı şantiye mahallinde bulunur ve numuneler ilgili denetim elemanı huzurunda deneyi yapacak laboratuvar personeli tarafından alınıyor. Şantiye mahallinde ilgili denetim elemanınca EBİS mobil yazılımı üzerinden beton dökümünün ve numune alımının kendi huzurunda gerçekleştiğine yönelik onay işlemi gerçekleştiriliyor.

TÜM İŞLEMLER EBİS MOBİL ÜZERİNDEN

İlgili standardına uygun olarak emniyetli bir şekilde şantiye mahallinde bekletilen beton etiketli numunelerin şantiye mahallinden çıkarılması sırasında, laboratuvar personelince el terminali ile okutularak EBİS mobil yazılımı üzerinde şantiye çıkış işlemi gerçekleştirilir.

Laboratuvar personelince laboratuvar ve/veya numune toplama istasyonuna getirilen numuneler, küre tabi tutulmadan önce el terminali ile EBİS mobil yazılımı üzerinden okutuluyor.

Numuneler, ilgili standardında belirtilen zamanda laboratuvarda yer alan beton kırım cihazında deneye tabi tutularak deney raporu EBİS merkezi izleme yazılımı aracılığıyla ilgili kullanıcı adı ve şifresi ile onaylanıyor.

BETON ETİKETİ 8 LİRA

EBİS hizmetlerinin alındığı kuruluş tarafından temin edilen etiketlerin bedeli KDV dahil 8 TL olup, bu bedel her yıl 15 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Bakanlıkça ilan edilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ