Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

2017 İnşaat Çalışma Saatleri

2017 İnşaat Çalışma Saatleri

İnşaatlar ile alakalı çevreye verilen rahatsızlık, özellikle insan sağlığını etkileyen ve ciddi stres bozukluklarına neden olan yüksek gürültüden dolayı inşaat çalışma saatlerine belirli bir düzen getirilmiştir. Özellikle büyük metropoller de ve insanların kalabalık olduğu yerleşimlerde günlük inşaat çalışmaları ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bu durum da çeşitli çatışmalara sebebiyet veriyor.

Bu nedenle inşaat çalışmalarının belli saatler arasında yapılıyor olması ve bu saatlere çevre hassasiyeti ile uyulması gerekiyor. Peki, inşaatlar da çalışma saatleri nelerdir? Bu yazımızda bu konuyu her boyutu ile irdelemeye çalışacağız. İnşaat çalışma saatleri 04.06.2010 tarihli 27601 sayılı, Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” kapsamı ile detaylandırılıyor.

27601 sayılı yönetmeliğin 23. Maddesi gereğince konut bölgelerinde ve yakın çevresinde yapılan şantiye ve inşaat çalışma faaliyetleri, sabah zaman dilimleri dışında akşam ve gece saat dilimlerinde devam ettirilemiyor. Bu yönetmeliğe uyulmadığı takdirde ise ciddi cezai yaptırımlar uygulanabiliyor.

Yönetmelik tarafından belirlenen inşaat çalışma saatleri;

 • Gündüz Çalışma Zamanı: 07.00’den başlar ve 19.00’a kadar olmak üzere 12 saat sürer,
 • Akşam Çalışma Zamanı: 19.00’dan başlar ve 23.00‘e kadar olmak üzere 4 saat sürer,
 • Gece Çalışma Zamanı: 23.00’den başlar ve 07.00’ye kadar olmak üzere 8 saat sürer.

inşaat işçisi

Birçok kişi tarafından tartışılan bir diğer konu da hafta sonları inşaat çalışması yapılır mı sorusu. Yukarıda yönetmelik açık ve net şekilde bu konuda bizi bilgilendiriyor. Yönetmelik de hafta içi veya hafta sonu diye bir detay yok çalışma saatleri haftanın yedi günü için geçerli. Belirlenen saatlere uyulduğu müddetçe her gün inşaat çalışmaları yapılabilmektedir. Bu konu ile alakalı sık yaşanan şikayet durumları vardır. Örneğin Pazar günleri tatil günü olduğu için hafta içi oldukça yorulan kişiler geç saatlere kadar uyumak isteyebilir fakat yönetmeliğe göre Pazar günü sabahı 07.00 de hemen yanınızda ki binada duvar kırılabilir, çivi çakılabilir, tadilat yapılabilir.

ÖNEMLİ  Bakan Kurum: Vakit gelmiştir, artık Türkiye Yüzyılı Başlıyor!

Bu gibi durumda normal olarak belediyeye şikayet etmek isteyebilirsiniz fakat hafta sonları belediyeye ulaşma imkânınız olmaz. Bunun yerine bazı kişiler polise şikayette bulunabilir. Bu konu ile alakalı polisin yapabileceği bir şey yok. En fazla gelerek daha sessiz ve rahatsız etmeden çalışmaları konusunda şantiye görevlilerini uyarabilir. Yönetmelik gayet açık olduğundan bu konuda kimsenin elinden bir şey gelmez. Hukuki anlamda ise anayasa mahkemesine başvurarak itiraz edilebilir fakat bu başvurunun olumsuz sonuçlanma şansı oldukça yüksektir. İlerleyen yıllarda yönetmelikte değişiklikler yapılarak hafta sonları yaşanan mağduriyetler giderilebilir.

 

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıda yer alan yazılar da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. cafer dedi ki:

  Biz koyun olduktan sonra güdenimiz çok olur adamlar trilyonluk proje yapıyor diye gecenin 3 ünde dibimizde beton döküyor.kimi kime şikayet edeceksin hepsi şebeke olmuş bu adamların belediye ellerinde belediye başkanıda zaten malum şahsın kankası yani it iti ısırmıyor be kardeşim …bilgilendirici yazınız için sizlere teşekkür ederim.

  1. Mahoni dedi ki:

   Aynen katılıyorum.Malesef durum bu.

 2. Pisko dedi ki:

  Cafer bey aynen doğru söylüyorsun yanımda müstakil evi olan bahçeli bir yer satıldı alan belediyede görevli vatandaş sabahın saat 5:00da çalışmaya başlıyorlar bunları şikayet etsen edeceğin yer belli sonumuz hayrolsun inşallah

  1. cafer dedi ki:

   Ben bimere sikayette bulundum kapimiza kadar gelip ozur dileyecekleri yerde birde su sozleri soyluyorlar neymis efendim sizin yuzunuzdennisini duzgun yapanlarda zan altina giriyormus o zaman hepiniz isinizi olmasi gerektigi gibi yapiniz maasi o yuzden veriyor devlet degilmi ama…ama maalesef beyefendi bu ulkede bazi seyleri degistirmek neredeyse imkansiz

 3. Arif dedi ki:

  Hafta sonu kazık cakma ve saat 19 dan sonra ses yapacak makinelerin çalışması yasak olduğu halde zabitaya 3 saat içinde 6 kez şikayette bulundum fakat kimse gelip, ilgilenmedi.

 4. Gaye dedi ki:

  Yeter artık pazar günü çalışma olmasın bu nedir insanlara zulm.ediyorlar bu nasıl şey ya

 5. Ceren dedi ki:

  07 de ise başlamalari için çok erken bir saat dibinde apartman olan binalarda buna bir sınırlama getirilmeli inşaati geçtim kendi seslerinden dahi uyuyamiyor insan. 1 aydır onlar yüzünden uyuyamiyorum hiçbir şekilde. Ki haftasonları da 7 de başlıyorlar. Şehir içinde çevreyi rahatsız edecek inşaatlar için hafta ici de sınırlama getirilmeli. Ayrıca seslerinden ders bile calisamiyorum.

 6. Filiz yudar dedi ki:

  Gece saat oniki inşaat çalışmaları başladı,herkes uyuyacak.ise gidecek.bu duruma kim ne diyecek

BİR YORUM YAZ