Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Türkiye’de şehir bazında en ucuz ev fiyatları

Türkiye’de şehir bazında en ucuz ev fiyatları

Son dönemde emlak balonunun en fazla şiştiği ülkelerden birisi de Türkiye. Ülke bazında gerek göç ile nüfus artışı gerekse siyasal olaylar sebebiyle ekonominin gün geçtikçe kan kaybetmesi ve taşınmaz mülklerin değer artışıyla birlikte ev fiyatları da hızla yükseliş gösteriyor. Ülkedeki en yüksek konut fiyatları şüphesiz ki en kalabalık şehrimiz olan İstanbul da yer alıyor. Peki, Türkiye’de şehir bazında en ucuz ev fiyatları hangi illerde bulunuyor ?

Siz değerli okurlarımız için yaptığımız araştırmalar ile gerek yeni yatırım yapacak olan kişileri gerekse, emlak sektörüne merak duyan okurlarımızın bilgi sahibi olabilmesi için Türkiye’de şehir bazında en ucuz ev fiyatları listemizi aşağıda sunuyor olacağız;

Ülke genelindeki diğer illere oranla %80 ila %400 civarında bir fark olan İstanbul konut fiyatları listesindeki 1. sırasını kimseye kaptırmamaya kararlı, en ucuz evler ise aşağıdaki illerde bulunuyor;

  • Siirt : Şehir nüfusunun az olması ve iş imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle sürekli göç veren bir şehir konumunda bulunuyor, şehirde yaşamak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe düştüğü için konut fiyatları da aynı doğrultuda düşmekte. Son günlerdeki Suriyeli mültecilerin ülkeye girişlerinin hızla artmasıyla birlikte uzun bir düşüş grafiği seyreden konut fiyatları minimal çizgide yükseliş gösteriyor.
  • Şırnak : Şehirdeki terör olayları sebebiyle göç veren ve iş imkanlarının son dönemin en düşük seviyesine gerilemesi konut fiyatlarını dip noktaya çekmiş durumda. Terör olaylarının artması sebebiyle Siirt ilinde görüldüğü gibi Suriyeli Mülteci göçüde alamadığı için adeta hayalet şehre dönerek konut fiyatlarındaki düşüş grafiği gün geçtikçe artıyor.
  • Batman & Mardin : Bu şehirlerde her ne kadar diğer sınır illeri gibi çok sayıda terör faaliyeti gözlemlenmese de iş imkanlarının kısıtlı olması batıya göçü durduramıyor. Tarım işçiliği konusunda insan gücünün önemli bir kısmını karşılayan bu iki ilimiz, sürekli göç veren konumunda olduğu için konut fiyatlarında da düzenli bir düşüş grafiği gösteriyor.
ÖNEMLİ  Zelzelelerin vurduğu 10 vilayetteki konutların yüzde 51,6'sı sigortasızdı

Yukarıda bahsettiğimiz en ucuz ev fiyatları olan 4 şehrimizin yanı sıra orta seviyede ve yatırımcıların ilgisini çekebilecek diğer illerimiz ise;

  • Niğde,
  • Aksaray,
  • Kırıkkale,
  • Kırşehir ve Yozgat

Bu 5 şehrimizde son dönemlerde konut fiyatlarında yukarıya doğru bir ivme kazandığını ve yatırımcılara kısa vadede güzel paralar kazandırabileceği gözlemleniyor.

Bu konuya benzer içerikteki aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ