Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Daire Satış Sözleşmesi Word Örneği Topraktan ve Müteahitten **2020

Daire Satış Sözleşmesi Word Örneği Topraktan ve Müteahitten **2020

Daire satış sözleşmesi, gayrimenkul alım satım işlerinde en çok aranan belgedir. Müteahhitten ve topraktan daire satış sözleşmesi word örneği bu yazımızdadır. Var olan bu sözleşme gayrimenkul alım satım işlemleri için alıcı ve satıcı arasında düzenlenen, imzalanan mülkün satışının başka bir şahsa vaat edilmesi anlamına gelen belgedir. Daire satış sözleşmesi kesin bir satış niteliği taşımaz. Daire satış sözleşmesinde, her iki tarafından nüfus cüzdanı ile kimliklerinin tespiti, satış bedeli, satış vaadi ve taahhüdü, satış vaadine konu olan mülkün net ve açık bir şekilde belirtilmesi, düzenleme şeklinde tanzimi konularını içerir.

Daire  Satış Sözleşmesinde Neler Olmalı?

Daire satış sözleşmesinde neler olmalı sorusuna aşağıdaki cevabı verebiliriz.

  • Dairenin alıcısının ve satıcısının kimlikleri nüfus cüzdanları aracılığıyla tespit edilmelidir.
  • Dairenin satış bedeli daire satış sözleşmesinde bulunmalıdır.
  • Düzenleme şeklinde tanzimi
  • Alıcının ve satıcının daire satış sözleşmesinde fotoğraflarının bulunması ve fotoğrafların tasdik edilmesi
  • Satış vaadi
  • Satış taahhüdü
  • Satış vaadi niteliğinde gerçekleştirilen daire satış sözleşmesinde mülkün açıkça belirtilmesi

Daire Satış Sözleşmesinin Sona Ermesi

daire satış szöleşmesi

Satış vaadi niteliğinde hazırlanan daire satış sözleşmesinin sona ermesi vaadin yerine getirilmemesi veya söz konusu daire satış sözleşmesinin feshedilmesi ile son bulur. Daire satış sözleşmesinde belirtilen tutar alıcı tarafından satıcıya aktarılacak satıcı ise bedeli aldıktan sonra dairenin devrini vaat ettiği şahsa devredecektir. Daire satış sözleşmelerinin bir diğer fesih yolu da Borçlar Kanunu kapsamında iki taraftan birisinin yapmakla yükümlü olduklarını yerine getirmemesi durumunda mağdur olan tarafın diğer tarafa fesih ihtarı göndermesiyle gerçekleşir. Bu durumda mağdur olan taraf daire satış sözleşmesinin iptalini istemediği hallerde durumdan ötürü gerçekleşen zararının tahsilini ve geriye kalan yükümlülüklerin yerine getirilmesini talep edebilir. Daire satış sözleşmelerinin sona ermesinin bir diğer sebebi de sözleşmelerin zaman aşımına uğramasıdır. Borçlar Kanunu’nun 125. maddesine göre daire satış sözleşmeleri 10 yıllık zaman aşımı süresine tabidir.

ÖNEMLİ  Konutta Türkiye'nin en kıymetli ilçeleri Beşiktaş ve Sarıyer

Daire Satış Sözleşmesinin Geçersiz Olması

Daire satış sözleşmesinin geçersiz olması durumunu bir örnekle daha kolay açıklayabiliriz. İnşaatı devam eden bir daireyi satın aldığınızı ve emin olabilmek adına ödeme yaptığınız için arsa üzerinden bir hisse aldığınızı varsayalım. İnşaat devam etti ve sonrasında kat irtifak tapusunu aldınız. Zaman geçti ve adınıza tapu iptal davası açıldı. Burada müteahhidin adi satış sözleşmesi ile dairenizi başka birine sattığını öğreniyorsunuz.

Dairenin kat irtifak tapusunu almış olduğunuz için artık dairenin malikisiniz. Kat irtifak tapusu mülkiyet türüdür. Farklı bir şahıs ile müteahhit arasında yapılan sadece satış sözleşmesi adi satış sözleşmesi olduğu için noter tarafından düzenlenmemiştir. Bahsedilen şekilde düzenlenen satış sözleşmesi geçersizdir. Satış sözleşmesi geçerli olsa dahi tapuya şerh verilmedikçe üçüncü şahısları kesinlikle bağlamaz. Bu tarz konularla karşılaşmanız halinde resmi olarak güvence altında olsanız dahi mutlaka gerekli mercilere başvurarak konu hakkında detay paylaşınız.

Daire Satış Sözleşmesi Word Örneği İndir 2020 

Müteahhit daire satış sözleşmesi ve topraktan daire satış sözleşmesi olarak ta bu sözleşme örneği kullanılabilir.

EV ALIM SATIM SÖZLEŞMESİ

CİNSİ :
İLİ :
İLÇESİ :
MAHALLESİ :
SOKAĞI :
KAPI NO :
PAFTA NO :
ADA NO :
PARSEL NO :
ALICI ……………..………….ile SATICI ………………………yukarıda kayıtlı emlağın aşağıda belirlenen koşullarda satılması için anlaşmışlardır.

1 – SATICI, sahibi bulunduğu yukarıda kayıtlı emlağını (yıllık brüt stopaj dahil) ……….……TL’dan satmayı kabul etmiştir.

2 – Satış bedeline mahsuben, ALICI’dan …………..…TL kaparo alınmıştır.

3 – Satış bedelinin ……………….TL’sı peşin, geri kalanı da ………….sürede taksitlerle ödenecektir.

4 – Bu sözleşme imzalandıktan sonra, Borçlar Kanunu’nun 156/2 maddesine göre, taraflardan ALICI, bu emlağı almaktan vazgeçtiği taktirde, verdiği kaparoyu geri alamayacaktır. SATICI bu emlağı satmaktan vazgeçerse, kaparoyu iade edecek ve kaparo miktarı kadar daha tazminat ödeyecektir.

ÖNEMLİ  Konut fiyat endeksi yıllık yüzde 145,5 arttı

5 – ALICI ve SATICI, kendilerine bu sözleşmeyi sağlayan emlak KOMİSYONCUSU’na sözleşmenin imzasından itibaren, gerçek satış bedeli üzerinden %……………… +KDV tutarında hizmet ücreti ödemeyi kabul ederler.

6 – Anlaşmazlık halinde haksız olan taraf, bu sözleşmede yazılı tazminatlarla birlikte diğer tarafın maruz kalacağı her türlü zarar, ziyan, mahkeme ve icra masrafları ile vekalet ücretini de ödeyecektir.

7 – Bu sözleşmenin uygulanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın giderilmesinde ………….………. Mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir

……/……/2020

ALICI EMLAK KOMİSYONCUSU SATICI

Daire Satış Sözleşmesini İndirmek için TIKLAYINIZ…

Daire Satış Sözleşmesi Sıkça Sorulan Sorular

Daire satış sözleşmesi nedir?

Daire satış sözleşmesi, gayrimenkul alım satım işlemleri için alıcı ve satıcı arasında düzenlenen, imzalanan mülkün satışının başka bir şahsa vaat edilmesi anlamına gelen belgedir. Daire satış sözleşmesi kesin bir satış niteliği taşımaz.

Daire satış sözleşmesinde neler olmalı?

Daire satış sözleşmesinde her iki tarafından nüfus cüzdanı ile kimliklerinin tespiti, satış bedeli, satış vaadi ve taahhüdü, satış vaadine konu olan mülkün net ve açık bir şekilde belirtilmesi, düzenleme şeklinde tanzimi konuları yer almalıdır.

Daire satış sözleşmesi nasıl sona erer?

Daire satış sözleşmesi, vaadin yerine getirilmemesi veya söz konusu daire satış sözleşmesinin feshedilmesi ile son bulur.

Daire satış sözleşmesi nasıl yapılır?

Daire satış sözleşmesi satış vaadiyle hem satıcı hem alıcının gerekli sözleşmeyi imzalamasıyla yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ