Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Prefabrik Ev Maliyeti

Prefabrik Ev Maliyeti

Prefabrik kelimesi dilimize İngilizce “prefabricate” den gelmiş olup, parçaları önceden hazırlamak anlamına gelmektedir. Ülkemizde her geçen gün prefabrik evlere olan ilgi artmakta ve betonarme evlere istinaden daha sağlam ve enerji yalıtımı daha verimli olduğundan insanlara daha yaşanabilir gelmektedir. Prefabrik ev yapımı için kullanılan çok çeşitli malzemeler bulunmaktadır.

Fabrikada özel olarak üretilen duvar, pencere, kapı ve diğer bağlantı ekipmanları ve bu parçaları birleştirmekte kullanılan malzemeler ile, daha önceden temel olarak yapılmış ve kullanıma hazır beton platform üzerine de monte halde gelir ve birleştirildiğinde prefabrik ev halini alır. Prefabrik evler tek katlı olabildiği gibi çok katlı da yapılabilmektedir bu durum evin maliyetine doğrudan etki eder. Ev yapımı yerinde çok maliyetli ve yüksek işçilik giderleri gerektirdiğinden, de monte halde oluşturulan prefabrik evler daha uygun fiyatlara ve daha az işçilik maliyeti ile yapılabilmektedir. Kalıp maliyetlerinin uygunluğunun yanı sıra, yüksek kaliteli fabrikasyon beton kullanımı ile verimliliği yüksektir. Prefabrik ev için kullanılacak beton sıkıştırılarak içinde ki hava boşlukları azaltılır ve neme karşı daha iyi koruma sağlar ayrıca prefabrik evin tasarımı değiştirilebilir, dış cephe mantolaması yapılabilir, betonarme evlere göre depreme ve doğal afetlere daha dayanıklıdır.

Prefabrik evlerin maliyeti birbirinden farklı olmaktadır, örneğin; galvaniz çelik panel ile yapılan prefabrik ev maliyet açısından en uygun prefabrik evlerden olurken, ahşap ağırlıklı prefabrik evler daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Aynı şekilde cam yahut kompozit kaplama prefabrik evlerin maliyetleri de birbirinden farklı olmaktadır.

Prefabrik ev yapımında toplam maliyeti en çok etkileyen unsurlar:

  • Kullanılan malzeme marka ve kalitesi
  • Evin toplam m²’ si
  • İşçilik ve işçilerin konaklama giderleri
  • Müşterinin ekstra istekleri ( Mutfak dolabı, zemin döşeme, tavan döşeme, ahşap veranda vb )
  • Evin yapılacağı lokasyon
  • Nakliye giderleri
  • Zemin betonu, elektrik, su, doğalgaz tesisatı masrafları
  • Ruhsat, tapu ve izin belgesi gideri.
  • Kullanılacak çatı sistemi
ÖNEMLİ  Trendyol Emlak açılmadan kapandı: Yeni kanun ilan hizmetleri sunumuna müsaade vermiyor

 

Tüm bu maliyet kalemlerine ilave olarak Prefabrik evin yapılacağı şehir, ilçe talep edilen işçilik, nakliye, malzeme fiyatlarına doğrudan etki etmektedir. Prefabrik ev maliyeti toplu konut projelerinde, tekil prefabrik evlere göre daha az maliyetli olabilmektedir. Malzeme yahut parçaların ithal edilmesi veya toplu alımı prefabrik evlerin daha uygun fiyatlara mal olmasını sağlamaktadır.

“Büyük şehirlerin genelini baz alarak yapılan maliyet araştırmalarında ortalamanın üstünde kaliteye ve görselliğe sahip olan prefabrik evlerin m²’ sinin günümüz piyasa şartlarında 1000 TL bandında alınabileceği bilinmelidir. Bu fiyatlara arsa birim fiyatları ve ruhsat gibi resmi masraflar dâhil edilmemiştir.”

Özellikle Marmara bölgesi gibi deprem bölgesi olan bölgelerde, 1999 yılı depreminden sonra birçok il ve ilçe de prefabrik ev talepleri artmış ve bölgede özellikle sahil lokasyonlarında yıkılan evlerin yerine Prefabrik evler kurulmuş insanların bu konuda bilincinin artması sağlanmıştır.

 

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ