Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yazlık nereden alınmalı?

Yazlık nereden alınmalı?

Üst gelir grubunda yaşayan vatandaşların sıklıkla tercih ettiği tatil mülkleri yani yazlık olarak tabir edilen mevsimlik emlak kültürü, ülkemizde son zamanlarda hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Mevsimlik emlak tercih edecek olanların kafasındaki en büyük sorulardan biriside Yazlık nereden alınmalı? Sorusudur. Bu konuda müstakbel yazlık sahiplerine vereceğimiz ilk ve en önemli cevap, kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir bölge tercih etmenizdir. Şehir veya bölge olarak yazlık nereden alınmalı? Sorusuna kendi içinizde yanıt verdiyseniz, şehir içindeki dikkat etmeniz gereken hususları birlikte inceleyelim;

Yazlık alırken nelere dikkat etmeli?

  • Alacağınız konutun, amacınıza uygun hizmet edip etmeyeceğinden emin olmalısınız. Eğer yazlığınızı denize girmek ve kafa dinlemek için tercih edecekseniz, mülkün denize olan uzaklığı sizin için hayati önem taşıyacaktır. Satın alım sürecinde “ 10 Dakika yürürüz problem değil “ diyebileceğiniz dezavantajlar, ilerleyen süreçlerde sizin için eziyet haline gelebilir.
  • Durumunuz her ne kadar iyi olursa olsun, konutu satmayı düşünmeseniz bile ilerleyen süreçte farklı bir konut almak için bile olsa yazlığınızı satmanız gerekebilir. Devir işlemlerinden önce bölgenin satış potansiyelini araştırmanız, ilerleyen süreçte size fayda sağlayacaktır.
  • Emsal konutlar ile görüşerek kronik problemler hakkında bilgi edinmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Müstakbel komşularınız ile görüşerek, bölgede sıklıkla yaşanan problem var mı? Varsa neler gibi sorular sormanız sizin için büyük bir artı puan oluşturacaktır. Olası bir kanalizasyon problemi, elektrik ve su kesintileri gibi büyük problemler, devir işleminden sonra sizi tekrar yazlığa getirmemek için yeterli olacaktır.
  • Sadece yaz mevsimi için değil, kış mevsimlerinde de konutu kullanabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Olası farklı bir durumda kışın evinize gelmek istediğiniz durumlarda; ısıtma, ısı yalıtımı, ulaşım ve bölgedeki alışveriş gibi sosyal imkanların olup olmaması, karar mekanizmanızı etkilemesi gereken faktörlerdir.
  • Son olarak çevresel şartları, alanında uzman bir çevre mühendisiyle birlikte incelemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kafa dinlemek ve istirahat için satın alacağınız yazlığınız, 3-4 sene sonra hemen kenarından geçecek bir otoyol yüzünden çekilmez bir gürültüye maruz kalabilir. Bu tür olumsuz konulardan etkilenmemek için belediyenin ilgili departmanlarından bilgi alabilir ve bahsettiğimiz üzere çevre mühendislerinden yardım talep edebilirsiniz.
ÖNEMLİ  Vatandaş reaksiyon göstermişti karar çıktı: Bu vilayette yüksek katlı bina yapılamayacak

Yukarıda belirttiğimiz 5 ana madde dışında, bireysel olarak aradığınız niteliklerin de, Yazlık nereden alınmalı? Sorusuna vereceğiniz cevapların karar mekanizmasında etken rol oynaması gerekmektedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ