Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim, Şartları Neler?

Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim, Şartları Neler?

Konut kredisi ile yıllar boyunca kira ödemek yerine, uzun vadelerde konut kredisi çekerek bir ev sahibi olmak mümkün.

 

BDDK’nın yaptığı yeni düzenleme ile birlikte, uzun vadeli kredi sınıfına giren konut kredisi ile satın alacağınız gayrimenkulün sadece %25’ini peşin ödeyerek konut kredisi almanız mümkün olabiliyor. Konut kredisi çekme şartları bankadan bankaya değişiklik gösterse de temel alınan kriter; kredi notunuz ve geliriniz oluyor. Peki konut kredisi şartları nelerdir? En fazla ne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz?

KREDİ ÇEKMEK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Konut kredisi için öncelikle kredi notunuzun en az 1100 olması gerekiyor.

Çok fazla borcunuzun olması, önceden aldığınız kredilerin batık görünmesi, karşılıksız çekinizin olması ve kredi kartı borcunuzun düzensiz ödenmesi kredi notunuzu düşüren etkenler oluyor.

Hane halkının toplam gelirinin rutin harcamalar düşüldükten sonra kredi borcunu ödemeye yeterli olması.

Konut kredisi alacak kişinin 18 ile 70 yaş arasında olması.

Konut kredisi almak için başvurduğunuz bankanın yeminli eksperi satın alacağınız gayrimenkul ile ilgili binanın kalitesi, ısınma durumu ve dış görünüşü ayrıca tapuya giderek iskanlı veya hisseli olup olmaması gibi özellikleri araştırarak bir ekspertiz raporu hazırlar. Bu rapora göre de gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkar. Bankalar konut kredisi verirken genelde kendi hazırladıkları bu eksper raporu üzerinden kredi verirler. Yani satın almak için ödeyeceğiniz bedel ile eksper raporu arasında çok fark varsa eksper raporu kabul edilir.

NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRSİNİZ?

Düzenli gelir yani maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı; düzenli geliriniz ne kadar konut kredisi alabileceğinizi belirleyen en önemli kriterdir.

Bankalardan kredi alacaksanız, ev kredisi başvurusu yapacağınız evin %75 oranında çekilebilirsiniz. Bu durumda kalan %25’i ev sahibine vermeden evi satın alamazsınız. Peşinatı ne kadar yüksek tutarsanız, ödeyeceğiniz kredi yükü de o kadar azalır.

ÖNEMLİ  En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

KREDİ ÇEKERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Konut kredisi kullanacaksanız faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de dikkat etmenizde fayda var.

Yukarıda belirttiğimiz gibi faiz oranları son derece önemlidir. Bununla birlikte konut kredilerinde vade süresi de çok önemlidir. Zaten faizin oranını, belli bir ölçüde bu vade süresi belirler. Yani ödeyeceğiniz taksit sayısı ne kadar çok olursa faiz oranı o kadar yüksek olur.

KREDİ MİKTARI MAAŞINIZA BAĞLI

Konut kredisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vergilerinden muaf olan bir kredi türüdür. Bu vergilerden muaf olmasından dolayı ödenen faiz oranları da diğer kredi türlerine göre %20 oranında bir indirim söz konusudur. Bundan dolayı ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre daha uygun bir kredi türüdür. Maaşınızı göre konu kredisi hesaplanırken maaşınızın %50’si aylık ödeyebileceğiniz konut kredisi taksidini verir.

ÖRNEK VERİRSEK

  • 1600 TL asgari ücret aldığınızı farz edelim. Bu duruma göre 1600 X %50 = 800 TL yapar.
  • Bunu da 120 ay vadelendirirseniz; 120 X 800 = 96.000 TL’dir.
  • Önceden bir birikim yapmışsanız onu da ekleyerek orta halli bir ev alabilirsiniz.
  • 4.000 TL maaşınız var ve konut kredisi kullanarak ev almaya karar verdiniz. Bu durumda maaşınızın %50’si aylık ödeyebileceğiniz taksidi belirler. 4.000 TL X %50 = 2.000 TL yapar.
  • 120 ay vade ile çekerseniz; 2.000 X 120 = 240.000 TL’lik kredi alabilirsiniz.
ÖNEMLİ  Konut Kredisinde Bu Ayrıntıya Dikkat!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ