Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Muvafakatname Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Muvafakatname Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Halk arasında izin belgesi olarak bilinen muvakatname nedir? Nasıl Hazırlanır? Sorusu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Muvafakatname, gerek görüldüğü zamanlarda ilgili kurumlar tarafından kişilerden talep edilen izin belgesidir. Muvafakatname kelimesi güncel Türkçe sözlükte;  “ Herhangi bir konuda izin alınması gerekilen kişinin izin verdiğine dair düzenlenen yazılı belge “ olarak geçmektedir. Noter’den alınabilecek olan belge, miras yolu ile intikal etmiş bir taşınmazın ya da aracın devir teslim işlemleri esnasında varis 18 yaşın altında ise kamu kurum ve kuruluşları tarafından talep edilmektedir. Bir diğer ihtiyaç duyulan zaman ise, Boşanmış olan karı ve koca, çocukları için pasaport çıkarmak istedikleri zaman çocuklarının velayetinin hangi tarafta olduğuna bakılmaksızın, muvafakatname talep edilmektedir.

Muvafakatname Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bu yasal belge hazırlanırken, kanunların şart koştuğu kapsamda hazırlanması gerekmektedir. Aşağıda sizler için paylaşacağımız örnekteki boş kısımları kendi bilgilerinize göre doldurarak, yasalara uygun bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Belgeyi kendi başınıza doldurmanız bir yasal hükümlülük taşımayacaktır. Doldurulan belge noter tarafından onaylandığı takdirde, yasal evrak niteliği kazanacağı için geçerliliği olacaktır.

Örnek Muvakatname;

Belge Tipi (Tapu/Keşif) : …………..

Arazinin Bulunduğu Yer (İl-İlçe-Bucak-Köy) : …………..

Mevkisi : …………..

Ada No : …………..

Parsel No : …………..

Toplam Alan (m2) : ………….. Hissedarı olduğum/olduğumuz yukarıda özellikleri yazılı arazimi/arazimizi …./…./…. tarihinden …./…./…. tarihine kadar tarımsal amaçlı olarak kullanmak üzere aşağıda bilgileri bulunan hissedarımıza/müştereğimize muvafakat veriyorum/veriyoruz. …. /…./…. Muvafakat Veren Hissedarların

Adı Soyadı: …………..

TC Kimlik No : …………..

Baba Adı : ………….

Doğum Tarihi : ………….

Hisse Oranı : ………….

Hisse Miktarı (m2) : ………….

İmza:

Muvafakat Alan Hissedarın Adı Soyadı :

TC Kimlik No:

Kendi Hisse Oranı :

Kendi Hisse Miktarı (m2) :

Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı (m2) : İmza: Yukarıdaki bilgilerin doğruluğu tasdik olunur. ……/……/…… …………… …………… Köy/Mahalle Muhtarı

ÖNEMLİ  İşgalden kurtarılan 16 bin metrekare alan park ve spor kompleksi oldu

Adı Soyadı

İmza/Mühür …………… …………… Aza

Adı Soyadı

İmza/Mühür

 

Yukarıda istenilen bilgiler doğrultusunda hazırlanan belge, muvakatname için yeterlidir ancak, onay almak için başvuruda bulunacağınız noter kurumlarında bu şablon zaten mevcuttur. Her iki taraf karşılıklı olarak noter dairesine başvurması durumunda, görevliler tarafından ilgili belgeler hazırlanarak sadece sizin imzanıza ihtiyaç duyulacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ