Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Miras Kalan Gayrimenkulde Eşin Hakkı Var mı?

Miras Kalan Gayrimenkulde Eşin Hakkı Var mı?

Türk Medeni Kanunu uyarınca edinilmiş mal rejimine tabi evliliklerde, eşlerin boşanma esnasında edinilen tüm mal varlığının yüzde 50’sinde hak sahibi iken, kişisel malların boşanma esnasında paylaşılmıyor. Buna miras kalan gayrimenkullerde dahil

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Selenay Tok Aslan, konuyu şu örnekle açıkladı: “Eşler, evlilik esnasında kendilerine miras yolu ile kalan, bağışlanan ve evlilik öncesinde mülkiyeti kendilerinde olan mal varlıklarını, boşanma esnasında diğer eş ile paylaşamıyor.

Kanun bu konuda çok net. Yani kişi, evlenmeden önce ev-araba satın aldıysa ya da evliyken bir aile büyüğünden miras kaldıysa, eşin bu mallarda hakkı yok. Kişiye bağışlanan mallar da aynı kapsamda.”

Eşlerin Hakları

Eşler arasında yapılan bağışlamanın ispatının çok zor olduğuna dikkat çeken Aslan, “Evlilik süresince birlikte alınan ve yalnızca bir eş adına kayıtlı olan araç ve gayrimenkuller ile diğer mal varlıkları bağış olarak değerlendirilemiyor. Çünkü burada bir yatırım gayesi var.

Bu şekilde yapılan yatırımlarda, boşanma söz konusu olduğunda her iki eşin de hakkının saklı olduğuna dair Yargıtay kararları bulunuyor” dedi.

Banka Transferi Şart

Aslan, “Birlikte yapılan yatırımın bağışlama olmadığının ispatına yönelik olarak, yatırımın ortak yapıldığının ispatı için banka para transferleri, tanık anlatımları, tarafların maddi gücü ve boşanma sebepleri büyük öneme sahip” dedi.

Bağışlama Neleri Kapsıyor

  • Eşe doğum günü hediyesi olarak alınan ev, araba ve mücevherler
  • Doğum yapan eşe alınan doğum hediyeleri
  • Sırf vergi yükünden kaçınmak için tapuda bağış olarak gösterilen kazandırmalar
  • Ticaretle uğraşan eşin, çalışmayan eşine yaptığı kazandırmalar
  • Çalışmayan eşe, yalnızca o eşin geleceğini garanti altına almak amacı ile yapılan kazandırmalar
ÖNEMLİ  Şahitlerle Yapılan Ortaklık Sözleşmesi Geçerli mi?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ