Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisinde Masraflara Dikkat!

Konut Kredisinde Masraflara Dikkat!

BDDK’ca bankaların konut kredisine uygulayabileceği masraflar yönetmelikle belirlenmiş durumda. Bunun haricinde herhangi bir masraf alınması söz konusu olamaz.
Buna göre bankalar, kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve taşınmaz rehin tesis ücreti alabilir.

Resmi olarak bankalar kredi kullandırırken tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi herne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alamaz. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredinin binde beşini geçemez.

EKSPERTİZ ÜCRETİNİ DE TÜKETİCİ ÖDER

Bireysel nitelikteki finansal tüketicilerden alınacak ücretler 3 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. Yönetmelik ile belirlenen ana ücret kalemleri sadece kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve taşınmaz rehin tesis ücreti şeklindedir. 

DEPREM SİGORTASI ZORUNLU

Bankalar bu masrafların haricinde müşterilerine kredi süresi boyunca zorunlu olarak sigorta uygulayabiliyor. Resmi olarak zorunluluğu olmayan bu sigortalar bankaların konut kredisi paketlerinin kullandırım şartı olarak sunulduğu için kredi kullanabilmek için zorunlu olarak alınıyor. 

 Bankalar arasında değişkenlik göstermekle beraber genellikle zorunlu tutulan sigortalar hayat sigortası, konut sigortası ve DASK şeklinde. Bazı bankalar bu sigortaların birkaçının isteğe bağlı olarak kullanılması durumunda konut kredisi faizlerinde yüzde 0.02 puana kadar indirim uygulayabiliyor. 

ZİRAAT BANKASI’NDA ALINAN MASRAFLAR

Ziraat Bankası konutun krediye konu değer tespiti için 573 ile 2 bin 68 TL arasında ekspertiz ücreti alıyor. İpotek tesis ücreti için yaklaşık 130 TL, kredi tahsis ücreti için de kredinin yüzde 0.50’si kadar komisyon uyguluyor. Ziraat Bankası’nın masraflar dahil sigortalar hariç konut kredisi yıllık maliyet oranı yüzde 16.8’e karşılık geliyor.

ÖNEMLİ  Emlak Konut Kampanyasını Uzattı!

Ziraat Bankası zorunlu uygulanan sigortalar kapsamında ise kişiye göre değişiklik göstermekle beraber yıllık 110 TL hayat sigortası, ortalama yıllık 180 TL’ de konut sigortası bedeli talep ediyor. Ayrıca ortalama 50 TL alım satım işlemlerinde zorunlu olan DASK prim tutarı alıyor.  

Ziraat Bankası’ndan masraflar hariç şekilde 100 bin TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde aylık taksit bedeli 2 bin 450 TL, geri ödeme tutarı da 294.000 TL’ ye denk geliyor. 

VAKIFBANK’TA ALINAN MASRAFLAR

VakıfBank tabela konut kredisi kapsamında yüzde 1.75, bahara özel sarıpanjur konut kredisi 

kampanyası kapsamında yüzde 1.28, banka gayrimenkulü konut kredileri dahilinde ise yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. 

VakıfBank konut kredisi ürünleri kapsamında kredinin yüzde 0.5’i kadar kredi tahsisi ücreti, ortalama 350 TL taşınmaz rehin ücreti ve ortalama 2 bin TL ekspertiz ücreti alıyor. Bankanın masraflar söz konusu kalemler ve faiz oranlarının yıllık maliyeti ise yüzde 17 oluyor. 

VakıfBank krediye ek olarak uygulanan zorunlu hayat sigortası kapsamında ortalama 250 TL talep ediyor. Banka ek olarak DASK’ı da zorunlu uyguluyor. 

VakıfBank’tan banka gayrimenkulü konut kredisi kampanyası kapsamında 100 bin TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık taksitler yaklaşık bin 420 TL, geri ödeme ise 170 bin 500 TL’ ye denk geliyor. 

YAPI KREDİ BANKASI’NDA ALINAN MASRAFLAR

Yapı Kredi Bankası yüzde 1.65 faiz oranı ile azami 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırıyor. 

Yapı Kredi konut kredisine ek olarak 750 ile 2 bin TL arasında ekspertiz ücreti, 185 TL ipotek tesis ücreti ve kredinin yüzde 0.5’i kadar tahsis ücreti talep ediyor. Ortalama 150 TL de DASK primi alıyor. Söz konusu masraflar ve faiz oranı dahil kredinin yıllık maliyet oranı yüzde 22’ ye denk geliyor. 

ÖNEMLİ  50 bin 'evim' mağdurunun beklediği kanun yürürlükte: İşte mukavele periyotlarında izlenecek dokuz adım

Yapı Kredi Bankası da konut kredisi kullandırımında hayat ve konut sigortasını zorunlu tutuyor. 

Yapı Kredi Bankası’ndan 100 bin TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık taksitler bin 950 TL, toplam geri ödeme de 235 bin TL oluyor. 

GARANTİ BANKASI’NDA ALINAN MASRAFLAR

Garanti Bankası 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.65, 20 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.91 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. 

Garanti Bankası konut kredisine ek olarak 680 ile 3 bin TL arasında ekspertiz ücreti, 225 TL taşınmaz rehin ücreti ve kredinin yüzde 0.5’i kadar kredi tahsis ücreti masrafı alıyor. Konut kredisinin masraflar ve faiz oranı dahil yıllık maliyet oranı yüzde 22 oluyor. 

Garanti Bankası konut kredisine ek olarak primleri kişiye göre değişiklik gösterecek şekilde zorunlu hayat sigortası da uyguluyor. 

Garanti Bankası’ndan 100 bin TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık ödemeleri bin 920 TL, toplam geri ödemesi ise 230 bin TL’ ye karşılık geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ