Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisi Faizleri Yükseliyor!

Konut Kredisi Faizleri Yükseliyor!

Yaklaşık son 1 yıldır düşüşte olan konut kredisi faizleri koronavirüs salgınının da etkisiyle yeniden yükselişe geçti. İşte konut kredisi faizlerinde son durum…

TL’nin 2018’de yaşanan sert değer kaybı sonrası yükselen kuru paralel olarak hızlı şekilde artan bankaların kredi faiz oranları 2019 başında düzenlendikten sonra, yılın ikinci yarısından itibaren sert düşüş gösterdi. Merkez Bankası’nın da politika faiz indirimleri ile hızlanan kredi faizleri son yılların en düşük seviyelerine geriledi.

Yüzde 3’lerden 1’lere İnmişti

Bankaların konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizleri söz konusu dönemde bazı bankalarda yüzde 3’ lerin üzerine çıktıktan sonra hızla gerileyerek psikolojik seviye olan yüzde 1’in altında seviyelere kadar düştü.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de ciddi şekilde etkili olan salgın öncesinde hemen her bankada kredisi faizleri yüzde 1’in altında seviyelerde iken yükseliş göstermeye başladı.

İlk olarak ihtiyaç kredisinde başlayan faiz artışları sonrasında yüzde 0.79’a kadar inen oranlar birçok bankada yeniden yüzde 1’in üzerine çıktı. Konut kredisinde ise artışlar daha sakin kalırken pek çok bankanın kampanyalı faiz oranları yükseldi.

Taşıt kredisinde ise kamu bankalarının yerli üretim otomobillere destek kredisi kapsamında üretimi Türkiye’de yapılan araçlara 5 yıl vadeye kadar aylık yüzde 0.49 faizle kredi kullandırmaya devam ediyor. Söz konusu kredi Mart sonunda son bulacakken haziran sonuna kadar uzatıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) coronavirüs tedbirleri kapsamında ekonomik istikrar paketi devreye alarak bankaları likidite yönünden destekleyip tüketicinin uygun koşullarda kredi taleplerinin karşılanmasını sağlamaya çalışıyor.

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre en uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının sıfır konut kampanyasında kullandırılan yüzde 0.79 seviyesinde. İkinci el konut için ise Türkiye Finans’ın 5 yıl vadeye kadar sunduğu yüzde 0.93 seviyesinde uygulanıyor. İkinci el konut için 10 yıl vadede ise en düşük faiz oranı yüzde 0.94 olarak uygulanıyor.

ÖNEMLİ  100 Bin TL'lik Konut Kredisinin Taksitler Ne Kadar?

Bankalardan 300 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri en uygun 3.900 lira oluyor. Kredinin vade sonunda kişiye ve konuta göre değişen masraflar hariç toplam faiz ve anapara ödemesi 465 bin liraya denk geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ