Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisi Çekerken Zorunlu Olan Sigortalar

Konut Kredisi Çekerken Zorunlu Olan Sigortalar

Birçok banka ev almak için kendilerinden kredi isteyen müşterilerine çeşitli şartlar sunmaktadır. Bu şartlar arasında yaptırılması istenen zorunlu sigortalar bulunmaktadır. Bu sigortalar yapılmadığı takdirde bankalar kredi taleplerine olumsuz cevap vermektedirler. Bu sebepten dolayı ev sahibi olmak isteyen kişiler sigorta şirketleri ile görüşerek kendilerine en uygun sigorta anlaşmasını yapmalıdırlar.

Bankalardan konut kredisi çekerken zorunlu olan sigortalar:

  • Konut Sigortası
  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Konut sigortası

KONUT SİGORTASI

Konut sigortasının geçerlilik süresi boyunca (1 sene) yangın, sel ve bunun gibi doğal afetlerden hırsızlık ve hatta terör eylemlerine kadar yaşayacağınız birçok tehlikeye karşı evinizi güvence altında tutan bir sigorta çeşididir.

Konut sigortası yaptırdığınız banka, kredinizi düzenli bir şekilde ödediğiniz süre içerisinde evinizin uğrayacağı her türlü tehlikeden doğan hasarlara karşı evinizi koruma altına almaktadır. Yukarıda saydığımız risklerden doğan zararları telafi ederek, manevi olarak size yeterince zarar veren bir süreci en az maddi kayıp ile atlatma hususunda sizin elinizi güçlendirecektir.

Konut sigortası, çekmiş olduğunuz kredi bitene kadar her sene tekrar yenilenmesi gerekir. Sigorta süreniz boyunca, evinizde herhangi bir riskten doğan maddi zarar oluşmamış ise, sigorta yenileme zamanınız geldiğinde, bir sonra ki yıl için hasarsızlık indirimi alarak sigortanızı yenileyebilirsiniz. Ayrıca her sigorta şirketinin sigortalılarına sağladığı ekstra imkânlar vardır. Örneğin bazı sigorta şirketleri devamlı müşterilerine sigorta yenilemelerinde ekstra indirim sağlayabilmektedirler. Bunun dışında bir diğer önemli husus ise her sigorta şirketinin karşılayacağı veya karşılamayacağı hasarların değişkenlik göstermesidir. Sigorta şirketleri ile yaptığınız görüşmelerde tüm bu detaylar hakkında bilgi alabilir, kafanıza yatan sigorta şirketine konut sigortanızı yaptırabilirsiniz.

 

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI (DASK)

Ülkemizin jeolojik durumu göze alındığında birçok fay hattının bulunduğunu görürüz. Özellikle büyük metropollere yakın olan fay hatları çok ciddi riskler yaratmaktadır. Oluşabilecek depremler ve depremlerden doğabilecek tsunami gibi felaketler vatandaşlara ciddi maddi ve manevi kayıplar yaşatırlar. Binlerce insan hayatını kaybederken, geri kalanlar ise uzunca yıllar zorluklar ile alabildikleri dairelerinin yıkılması sonucu ciddi maddi zarara uğrar ve hayatlarını devam ettirme zorluğu çekerler. Bu nedenden dolayı devletimiz tüm yapılarda zorunlu deprem sigortası şartı getirmiştir. Bu şart ile beraber yeni ev almak için kredi talebinde bulunduğunuzda öncelik olarak bu sigortanın olup olmadığına bakılır. Zorunlu deprem sigortası bulunmuyorsa, sigorta şirketleri ile görüşüp yaptırılması istenir.

ÖNEMLİ  Evin tamamına konut kredisi

Deprem sigortası

Tüm bunların haricinde bankalar arasında değişiklikler gösterse de genel olarak kredi çeken kişinin vefatı gibi durumlarda kredinin geri ödenebilmesini sağlamak amacıyla hayat sigortası yapılması uygulaması da yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Geçtiğimiz yıllara göre hayat sigortası primleri şirketler arası artan rekabet nedeniyle bir hayli azalmıştır.

 

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ