Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma

Konut sahibi olmak istiyorsanız ancak buna maddi gücünüz yetmiyorsa size iyi bir önerimiz var. Kirada otururken ödemiş olduğunuz aylık kira bedeli gibi kendi evinizin taksitlerini ödemek ister misiniz ? Cevabınız evet ise bu makalemiz sizin için oldukça yararlı olabilir.

Ev almaya karar verdiğinizde öncelik olarak en büyük problemlerinizden birisi peşinat kısmı olacaktır. Almak istediğiniz konut fiyatının %25’i kadar peşinatınızın olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kredi kullanmak istediğiniz zaman bankaların genellikle verdiği kredi miktarı, satın alacağınız evin toplam bedelinin %75’lik kısmına tekabül etmesidir. Ayrıca kredi kullanırken sigorta, ekspertiz ücreti, ve dosya masrafı gibi giderlerinizin de olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Kira öder gibi ev sahibi olma konusunda biraz daha açıklayıcı olabilmesi için, sizlere küçük bir örneklendirme yaparak durumu anlatmaya çalışacağız;

700 TL Kira ödeyerek bir evde oturuyorsunuz, ödediğiniz kira bedelini taksit olarak  ödeyerek ev sahibi olmak istiyorsunuz. Bu durumda oturmuş olduğunuz dairenin fiyatı, ulusal endekslere göre 187.000 lira civarında olması gereklidir. Oturmakta olduğunuz evi satın almak isterseniz, bankanızın size vereceği maksimum kredi bedeli ise; 140.00 Türk Lirası civarında olacaktır. Geriye kalan 47.000 Türk Lirası civarındaki tutarı peşinat olarak ödemeniz gerekecektir.

Peki, 140.000 Türk Lirası tutarında konut kredisi çekmek size ne kadar mal olacaktır ?

Kredi araçları ile incelediğimiz bu rakamın, en düşük maliyet oranlarına göre olan muhasebe tablosunda;

Kredi vade süresi : 120 Ay

Kredi aylık ödeme tutarı : 1.875 Türk Lirası

Toplam geri ödeme tutarı : 225.000 Türk Lirası

Ödeyeceğiniz faiz tutarı toplamı : 86.651 Türk Lirası

Ayrıca konut satın alırken verdiğiniz peşinatında, vadeli mevduat hesabında size getireceği 10 yıllık faiz getirisinden de muaf oluyorsunuz. Ek olarak aylık 700 liralık barınma masrafınız %120 gibi bir oranda artış göstererek 1.875 liraya çıkmış oluyor.

ÖNEMLİ  En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Bunca olumsuz belirtilerin yanı sıra olumlu noktalara değinmek gerekirse;

  • Ödediğiniz kira bedeli her yıl minimum %10 ila %30 arasında artış gösterecekken, kredi miktarınız sabit kalıyor.
  • 10 Yıllık süreçte ödediğiniz kira bedeli herhangi bir mülk veya gayrimenkule dönüşmezken, konut kredisi kullanmanız halinde 10 yıl sonra size gayrimenkul olarak geri dönüyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ