Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İstanbul’un En Güzel ve Lüks Semtleri

İstanbul’un En Güzel ve Lüks Semtleri
 • Etiler

  Etiler, İstanbul’un Avrupa yakasında Beşiktaş semtinde, Levent ve Maslak’ın iş merkezlerine yakın bir semt.Etiler, lüks kafeler, barlar, gece kulüpleri, restoranlar, spor salonları, kuaförler, moda mağazaları ve alışveriş merkezleri (Akmerkez gibi) ile ünlüdür. İstanbul’un elitleri arasında en sevilen alan. Çeyrekte birçok villa ve özel konutlar da bulunuyor.Etiler, Levent’in doğu sınırından başlayarak Yıldız Blokları’nı, Basın Sitesi’ni, Uçaksavar Sitesi’ni, lüks Alkent konutlarını, Akatlar Mahallesi’ni, irili ufaklı daha pek çok site ve toplukonut bölgesini kapsamaktadır.1993 sonunda açılan, İstanbul’un büyük ve görkemli iş ve alışveriş merkezi, içinde binlerce metrekareye yayılmış ünlü mağazaların yer aldığı Akmerkez, Levent’ten Etiler’e doğru giderken, Nisbetiye Caddesi üzerinde, semtin girişine yakındır.Özellikle Nisbetiye Caddesi üzerinde çok sayıda eğlence merkezi yoğunlaşmıştır.

   

   

 • Ulus
  Ulus, İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı bir mahalledir.Daha önce Ortaköy Mahallesi sınırlarında olan ve 1988’de buradan ayrılan Ulus mahallesi Ortaköy Portakal Yokuşu’nun üst kısmı ve TRT binası ile Etiler’de bulunan Koç köprüsü arasında yer alır. Türkiye Yahudileri cemaatinin tek okulu Ulus Özel Musevi Lisesi bu semttedir. Semtteki 2. Ulus mahallesi evvelce sürücü adaylarının talim yaptığı bölgede olduğu için talim yeri olarak da bilinir. Ünlülerin ikametgah için tercih ettiği yerlerden biri olma özelliğine de sahiptir. 
 • Bebek
  Bebek (Yunanca olarak Χηλαί, Chelai olarak bilinir), Beşiktaş bölgesinin sınırları ve idaresine giren tarihi bir İstanbul mahallesidir. Boğaz’ın boğazının Avrupa kıyılarında Bebek Körfezi üzerinde yer alır ve benzer şekilde Arnavutköy, Etiler ve Rumeli Hisarı gibi zengin mahallelerle çevrilidir.Türkçe’de “Bebek” sözcüklerinin anlamı “bebek”, suyolu boyunca iki yönde de derin, korunaklı koy ve süpürme görüşleri ile Boğaziçi’ndeki cazip konuma göndermede bulunan “bebek” tir. “Boğaz’ın gözbebeği” nin kısaltılmış biçimi olduğuna inanılıyor; “Boğaz’ın gözbebeği” ya da “Boğaz’ın gözbebeği” ya da daha “Boğazın gözü” ifadesini “öğrencinin” harf çevirisi olarak çeviriyor Türkçe “göz bebeği” dir.İstanbul’un en lüks ve pahalı semtlerinden biridir. Emlak fiyatlarının aşırı derecede yüksek olması nedeniyle ancak yüksek gelir gruplarının tercih ettikleri bir semt haline gelmiştir. Ayrıca ev sahipliği yaptığı kafe, restoran ve barlarla bir eğlence semti görünümündedir.
 • Nişantaşı
  Nişantaşı, İstanbul’un Şişli ilçesinde, merkezi, Valikonağı Caddesi ile Teşvikiye Caddesi-Rumeli Caddesi’nin kesiştiği kavşakta yer alan anıt taş olan, Meşrutiyet ve Teşvikiye mahallelerinin Vali Konağı çevresindeki bölümlerini kapsayan, ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü markaların mağazaları, cafeler ve eğlence mekanlarıyla tanınan semt. Gerek kuruluşu ve tarihi, gerekse coğrafi ve idari sınırları Teşvikiye ile büyük ölçüde iç içe geçmiş olan Nişantaşı, güneydoğusundan Maçka, güneybatısından Harbiye, batısından ve kuzeybatısından Osmanbey ve doğusundan Teşvikiye semtleriyle sınırlıdır.Nişantaşı bugün elit bir alışveriş bölgesi ve zengin, laik bir yerleşim bölgesi. Çeyrek, yerel bir yerleşik Nobel ödül sahibi Türk romancı Orhan Pamuk tarafından birçok romana arka plan oluşturuyor. Nişantaşı, Taksim ve Cihangir’den sonra İstanbul’da en büyük yabancı uyruklu topluluğa sahiptirGünümüzde hem İstanbul’un yoğun trafikli, canlı, kalabalık bir bölgesi olmayı, hem de lüks mağazaları, galerileri, lokantaları ve zarif vitrinleriyle seçkin bir semti olmayı sürdürmektedir. Abdi İpekçi, Teşvikiye ve Vali Konağı caddeleri İstanbul’un en yüksek gayrimenkul kira bedellerine sahip caddeleri arasındadır. Üst gelir grubuna hitap eden dünyaca ünlü markaların Türkiye’deki faaliyetlerine başlayacakları zaman ilk olarak yer aradıkları en ünlü cadde olan Abdi İpekçi Caddesi, 2009 yılı itibarıyla m² kira fiyatı olarak dünyanın en pahalı 25. caddesidir. 2000’li yıllara kadar büyük ölçüde alışveriş bölgesi olarak bilinen Nişantaşı son zamanlarda açılan eğlence mekanlarıyla da anılmaya başlanmış, 2002’den beri İstanbul’daki yılbaşı kutlamalarının merkezlerinden biri haline gelmiştir. 
 • Yeşilköy
  Nüfusu çoğunlukla zengin olan Yeşilköy, on dokuzuncu yüzyılın sonu ile yirminci yüzyılın başlangıcı arasında inşa edilen ahşap Art Nouveau evlerinin önemli bazı örneklerini korur. [1] Bir Marina – Yeşilköy Burnu Marina – [5] ve kumlu plajları var. [1]Eskiden Yeşilköy Havaalanı olarak bilinen İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı bu semtte bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın merkezi havaalanı malıdır, [6] Onur Air’in merkezi bir havaalanı hangarındadır. [7] MyCargo Havayolları (eski ACT Havayolları), merkez ofisini Yeşilköy’deki İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nin (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) 4. katında Bina A3’teydi. [8] Borajet’in merkez ofisi Yeşilköy’de bulunuyor. [9] Bestair bulunduğunda, merkez ofisi Yeşilköy’de idi. [10] Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından birisi olan Atatürk Havaalanı mahalle sınırıları içerisindedir. 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan dikkate değer bazı ağaç Art nouveau evlere sahiptir. Bir marinası ve kumlu plajları vardır. 
 • EmirgânBoğaziçi’nin incisi Emirgan sahilde çay bahçeleri arka bölümlerinde şehir parklarıyla ünlü yemyeşil bir semt. Bu eski boğaz semtine Emirgan denmesi çok eskiye dayanıyor. IV.Murat İran seferi sırasında “Erivan” kuşatırken İran asıllı Emir Güne’nin yardımıyla bu kuşatmayı savaşsız kazanmıştır. IV.Murat bu iyiliği üzerine şimdinin Emirgan’ını ona hediye ederek Emir Güne’yi onure eder. Eski ismi “Ferudun Bey Bahçeleri” olan bu özel semtin şimdiki ismi günümüze değişerek gelmiştir.

 • TarabyaTarabya, İstanbul Boğazı Avrupa yakasında, Sarıyer ilçesine bağlı mahalle, deniz kenarındaki tavernaları, balık lokantaları ile ünlüdür. Adı terapi anlamındaki Therapia’dan gelir.Sarıyer’deki diğer beldelerin aksine yeşillik alan çok fazla bulunmaktadır ve diğer beldelere göre denizden gelen kuzey rüzgarları sayesinde daha serin bir havaya sahiptir. Birçok yat ve tekneye ev sahipliği yapan marinası, Huber Köşkü ve meydanında bulunan dev çınar ağacı ile İstanbul’un popüler kıyı semtlerinden birisidir.

 • Kemerburgaz Göktürk
  Kemerburgaz, Eyüp ilçesinin kuzeyinde kalan, Eyüp’ün bu civardaki köylerinin ve dahi Göktürk Mahallesinin de bağlı olduğu bir nahiye merkezidir.1924 mübadelesinde selanik sancağına bağlı müslüman türklerin yerleştiği daha sonra türkiyenin değişik illerinden göç almıştır.Kuzeyinde Çiftalan köyü, Doğusunda Bahçeköy ve Sarıyer, batısında Pirinççi ve Habipler, güneyinde ise Hasdal ve Alibeyköy bulunur. 
 • Kalamış
  Kalamış, İstanbul’un Anadolu yakasında Kadıköy ilçesinde bir semt ve aynı isimde bir koydur.Kurbağalıdere, Kızıltoprak, Feneryolu ve Fenerbahçe arasındadır. Büyük bir marinası ve parkı vardır. Bazı gece kulüpleri ve lokantalar da bulunur. Galatasaray Spor Kulübü’nün Galatasaray Kalamış Tesisleri de burada bulunur. 
 • Rumeli Hisarı
  İstanbul’un fethinde boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları önlemek amaçlı yapılan Rumeli Hisarı’ndan ismini alan semt kahvaltı mekanlarıyla ve eşsiz sahiliyle ünlü, İstanbul semtidir. Rumeli Hisarı’na kuş bakışı dikkatli bakarsanız Arapça “mim ha mim dal” harflerini görebilirsiniz. Muhammed ve Mehmet anlamına gelen harfler bu harfler Fatih Sultan Mehmet’in peygambere olan sevgi ve saygısını gösteriyor.
ÖNEMLİ  Amine Gülşe İstedi Mesut Özil Çeşme'deki Milyonluk Villalarını Yeniletti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ