Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Müteahhitten ev alırken yapılan sözleşme örneği

Müteahhitten ev alırken yapılan sözleşme örneği

Çok katlı yapıların artmasıyla birlikte gün yüzüne çıkan ve son zamanların en gözde mesleği haline gelen Müteahhitlik bir çok insanı ev sahibi yapmak için gerek hukuksal gerekse etik kavramlarda prosedürler ile uğraşan bir meslek haline geldi. Karlılık oranını göz önünde bulundurmadan çevrilen para miktarının çok olması art niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmeye müsait olan bu sektörde, yıllardır yapmış olduğunuz birikimi veya atalarınızdan size miras kalan arsanızı kaybetmemek için kendinizi güvenceye almanız gerekmekte. Yeni bir daire sahibi olurken kendinizi güvenceye alabilmek için Müteahhitten ev alırken yapılan sözleşme örneğini incelemeli ve buna benzer bir sözleşme yaparak hukuksal anlamda üzerinize düşen vazifeyi yerine getirmelisiniz.

Alacağınız konutun satış bedelini daha önceden peşin olarak ödemek veyahut vadeli ödeme planına uyacağınızı beyan etmenizin ardından, inşa süreci tamamlandıktan sonra müteahhit konutu size teslim etmeyi kabul eder. Bu maddelerin yasalar karşısında resmiyet kazanması için aşağıda örneklendirdiğimiz sözleşmeyi doldurmanız ve karşılıklı olarak imzalamanız, Müteahhitten ev alırken yapılan sözleşme örneği ile kendinizi güvenceye almanız için yeterlidir.

 


 

1.) Satıcının Adı ve Soyadı: …………………………………………….
Telefon Numarası: ……………………………….
Adresi: …………………………………………………………………………………………………………………………………….

2.) Alıcının Adı ve Soyadı: ………………………………………………
Telefon Numarası: ……………………………….
Adresi: ……………………………………………………………………………………………………………………………………

3.) Sözleşmenin Konusu: …………………………………………………… adresinde ………….. Pafta ………. Ada ……………….. Parsel’de bulunan ………….. m2 olarak inşa edilecek olan binanın …….. katındaki ……… numaralı dairesi için satış ve üyeliğidir.

Bu inşaatın sahibi olan ………………………………………….. isimli kişiye ait arsada ……… kattaki ……… numaralı daire satıcı tarafından, sözleşmede alıcı olarak anılan …………………………………………………….. isimli kişiye verilmiştir. Daire yaklaşık olarak ………………… m2 gelmektedir.

4.) Konutun nitelikleri:

4-a: İnşa edilecek bloklar …………. zemin üzerine ………………… temelli …………………. kolon sistemiyle depreme karşı dayanıklı, …………. cephesi açık ve dış duvarları ısı yalıtımlı olacaktır.

ÖNEMLİ  Kirayı Geciktiren Kiracı Evden Çıkarılabilecek!

4-b: Üst katların çatı izolasyonu ……………………………. yöntemi ile ……. mm kalınlığında izocam kullanılarak yapılacaktır.

4-c: Bodrum olarak tabir edilen -1 katta bulunan sığınak ve kiler olarak kullanılan bölgede …… m2 yer alıcıya tahsis edilecektir.

4-d: listeyi dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

5.) Teslim süresi: Sözleşmede konusu geçen binanın inşaat süreci ….. / ….. / ………. tarihinde başlayarak  ….. / ….. / ………. tarihinde bitecektir. Elde olmayan sebeplerden dolayı bu süreç alıcı onayına tabi olarak 3 ay esnetilebilir. Satıcı taahhüt edilen süreçte inşaatı tamamlayarak alıcıya dairesini teslim etmediği takdirde …………………………….. TL ceza ödemeyi veya vadeli satış ise vade tutarından düşmeyi kabul eder.

6.) Sözleşmede konusu geçen dairenin bedelinin …………………………………. miktarı satıcıya peşinen ödenmiş olup geriye kalan ……………………………………………….. tutarlık kısmı ise …………….. aylık vade de ………………………….. miktarlarda ödenecektir.


 

Müteahhitten ev alırken yapılan sözleşme örneği yukarıdaki bulunmakta olup belirtilen ana unsurları temel alarak sözleşmeyi kendi lehinizde düzenleyebilir ve karşılıklı ıslak imza atarak konuya resmiyet kazandırabilirsiniz.

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ