Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evden Çıkmadan Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Evden Çıkmadan Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Dünyada salgına dönüşen koronavirüse karşı bankalar ve tapu müdürlükleri bir dizi önlem aldı. Konut sahibi olmak isteyenler artık bankaya gitmeden kredi alabilecek. Ayrıca almak istedikleri evin tapu devrini de yine evlerinden Web Tapu sistemi üzerinden yapabilecekler.

Koronavirüs salgını tüm sektörleri derinden etkiledi. Gayrimenkul sektörü ve bankalar ise risklerin önüne geçerek hizmet sunmaya devam etmek için yeni tedbirler sunuyor.

11 Mart itibariyle ilk vakanın görüldüğü ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün aldığı önlemlerle 18 Marttan itibaren Web Tapu üzerinden konut alım ve satım işlemleri uygulanmaya başlandı.

Bankalarda müşterilerinin salgına karşı risklerini en aza indirmek için kredi kullanımı dahil pek çok işlemi online hale getirdi. Konut kredisi kullanmak isteyen tüketici birçok bankadan evinden çıkmadan mobil bankacılık veya telefon şubesi ile kredi başvurusunda bulunabiliyor.

Dijital sistem üzerinden gelen sözleşmesini onaylayan tüketici şubeye gitmeden kredi kullanabiliyor.

Konutun krediye konut değerinin belirlenmesinde gayrimenkul değerleme firmalarından destek alan bankalar başvuru sonrasında birkaç gün konut değer tespitini bekledikten sonra gelen ekspertiz raporunun ardından tüketicinin kredisine onay vererek online olarak hesabına kredi aktarımını yapıyor.

Salgına karşı alınan önlemler kapsamında konut değerinin yüzde 80’ine kadar olan max kredi kullanabilme oranı yüzde 90’a çıktı. Tüketiciler konut değerinin sadece yüzde 10’u kadar peşinat vererek kalan kısmı için kredi kullanabiliyor. Bazı bankalar sıfır peşinat kampanyaları dahilinde kalan yüzde 10’luk pay için tüketiciye ihtiyaç kredisi sunurak peşinatsız kredi imkanı da sunuyor.

Tüketici bankaların ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün online hizmetler kapsamında salgın riskinin yüksek olduğu bu günlerde evinden çıkmadan konut kredisi ve konut alım hizmetini tamamlayabiliyor.

18 Mart itibariyle tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlamasıyla vatandaşlar, evlerinden çıkmadan bugüne kadar 113 bin işlem yaptı. Bu süre içinde 29.748 konut, online olarak satıldı.14.110 vatandaş da bankalardan konut kredisi alarak Web Tapu üzerinden ev sahibi olurken, 12.483 vatandaş ise kredi için bankalara evini teminat gösterdi.

ÖNEMLİ  Şubat ayında gayrimenkul satışları yüzde 9,3 arttı

Bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı olan yüzde 0.79 üzerinden 200 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 2.600 lira, toplam geri ödemesi de 330 bin lira oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ