Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Gayrimenkul Satışına Yeni Sistem Geliyor

Gayrimenkul Satışına Yeni Sistem Geliyor

Emlak sektöründeki fiyat farklılıklarını ortadan kaldırarak tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi yakında hayata geçiyor

TAŞINMAZ DEĞERLEME SİSTEMİ

GİB’in faaliyet raporuna göre Türkiye’de en fazla vergi kaçağının yaşandığı sektörlerden biri olan emlak sektörüne yönelik beklenen adımı atılıyor. Neredeyse on yılı aşkındır üzerinde çalışılan sistem, Yeni Ekonomi Programı’na alındı. Gayrimenkule tek fiyat getirecek olan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” ile gayrimenkul vergilendirme sistemi sil baştan değişmiş olacak.

KONUTLAR GERÇEK DEĞERİ ÜZERİNDEN İŞLEM GÖRECEK

Yeni sistemle birlikte konut alımlarında emlak vergisi değeri üzerinden beyan edilen rakam ile konutun gerçek değeri arasındaki uçurum sona erecek. Taşınmaz Değerleme Sistemi üzerinden belirlenen fiyat ortalamaları ile gayrimenkuller gerçek değerleri üzerinden işlem görecek.

FAZLA TAPU HARCI ÖDEMEMEK İÇİN

Tapuda alım satım işlemlerinde konutun değerinin emlak vergi değerinden düşük olmaması ile birlikte gerçek alım satım değeri üzerinden işlem görmesi gerektiğine dikkat çeken Emlak Uzmanı Hatice Kolçak, ”Ancak alıcı ve satıcı daha fazla tapu harcı ödememek için gerçek değerinden değil de emlak vergi değeri üzerinden tapuda alım satım işlemi yapıyor. Böylece her iki taraf ta gerçekte ödeyecekleri alım satım harcının çok altında bir tapu harcı ödeyerek işlemi tamamlıyorlar. Bu durum alıcı ve satıcıya vergi avantajı sağlıyor görünse de Maliye Bakanlığı yaptığı araştıma ve tespitler ile alıcı ve satıcıya daha büyük cezalar gönderebiliyor.” dedi.

ÖNEMLİ  Noterde Gayrimenkul Satışı Yapılır mı?

YENİ SİSTEMLE FARK ORTADAN KALKACAK

Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin kurulması ile gayrimenkullerin envanterinin çıkarılacağını ve gayrimenkulün değerinin olması gereken gerçek fiyatına getirileceğini de vurgulayan Kolçak, yeni sistemle birlikte emlak vergi değeri ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki farkın kalkacağını söyledi.

BU SİSTEM VATANDAŞ YARARINA

Kolçak, ”Emlak Vergi değeri de gayrimenkulün gerçek değerine gelecektir. Böylece tapu da yapılan işlemler de tapu harçları gerçek değerine gelirken ileriye dönük alıcı ve satıcı sürpriz ek vergilerden de kurtulmuş olacak.” Gayrimenkul değerinin gerçek seviyesine yükselmesiyle birlikte emlak vergi değerinin de eşitleneceğini ve bundan dolayı emlak vergilerinin de yükseleceğine işaret eden Kolçak, emlak vergi oranlarına da ilerde bir ayarlama gerekebileceğini vurguladı.

TEK FİYAT

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile ilgili olarak bakanlığın 10 yıldır çalıştığını ve bölgesel fiyatlar tespit edildiğini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise; yeni sistem ile her bağımsız bölümün kimiliği olarak tanımlanan MLS (Multiple Listing Service) sistemine doğru da geçiş yapıldığını ifade ederek, artık belirlenen fiyatlar altında bir rakamın tapuda kabul edilmeyeceğini kaydetti.

YENİ SİSTEMLE İLGİLİ ÖRNEK HESAPLAMA

Taşınmaz Değerleme Sistemi sonrasında örneğin tapuda 250 bin lira olarak gösterilmiş 400 bin lira satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi halinde binde iki olan emlak vergisi 500 liradan 800 liraya çıkacakken, yüzde 3 olan (Ekim’den sonra yüzde 4 olacak) tapu harcı ise 7 bin 500 liradan 12 bin liraya yükselecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ