Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Satışlarında Değerleme Raporu Zorunlu Olacak

Konut Satışlarında Değerleme Raporu Zorunlu Olacak

Hükümetin üzerinde çalıştığı ve sektöre denge getirecek Taşınmaz Değerleme Sistemi bir çok yeniliği de beraberinde getirecek. Yeni sistemde konut satışlarında değerleme raporu zorunlu olacak.

YENİ SİSTEM FARKLILIKLARI ORTADAN KALDIRACAK

Gayrimenkul sektöründeki fiyat farklılıklarını ortadan kaldırarak denge getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi ile gayrimenkul envanterinin tamamlanarak, tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değeri üzerinden alınması sağlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Taşınmaz Değerleme Sistemi veritabanı çalışmasının önümüzdeki yıl bitirileceğini açıkladı. Yeni sistem ile birlikte gayrimenkullere tek fiyat getirilecek. Gayrimenkul alım satım işlemlerinde emlak vergi değeri üzerinden beyan edilen rakam ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki farklılıkta böylelikle sona erecek.

EMLAK SATIŞLARINDA DEĞERLEME RAPORU ZORUNLU OLACAK

Taşınmaz Değerleme Sistemi üzerinden belirlenen fiyat ortalamaları ile gayrimenkuller gerçek değerleri üzerinden tapuda da işlem görecek. Tapu satışında değerleme raporları zorunlu tutulacak.

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ”Yeni Ekonomi Programı kapsamında açıklanan yol haritasının üretimde millileşme hareketine verdiği katkıyı cesaret verici buluyoruz. Ekonominin konvansiyonel sektörlerinde kümelenmiş reel kesim için Emlak ve Kalkınma bankalarının yeniden yapılandırılması hem mevcut dalgalanmanın dengeye kavuşmasını sağlayacak hem de 3 yıllık üretim planlamalarında verimliliği artıracak. Taşınmaz Değerleme Sistemi de dengelenme sürecine katkı sağlayacak.” dedi.

ÖNEMLİ  Sitede İş Yeri Açarken Onay Alınmalı mı?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ