Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Mülk alıp satarken alan ölçüsü olarak kullanılan Metrekare birimi temel alınır. Peki herkesin dilinden düşürmediği bu metrekare nasıl hesaplanır?

Özellikle evini satacak olan kişilerin araştırdığı soru olan Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır? konusunda siz değerli okurlarımızı aydınlatacağız. Evinizin net olarak ( kullanılabilir alan ) metrekare cinsinden ölçülerini hesaplayabilmek için ilk başta duvardan duvara olan odalarınızın ölçülerini metre cinsinden almanız gerekiyor. Aldığınız ölçüleri bir kağıda not edebilirsiz. Tapuda yada başka bir belgede brüt cinsten yazan metrekare ölçülerinde evin kullanılmayan alanlarınında olduğunu unutmayalım. Biz bu makalemizde sizlere Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır başlığı altında anlatacağımız işlemlerin tamamı net metrekare hesaplama yöntemi dir. Konumuza geri dönecek olursak, odaların duvardan duvara aldığımız metre cinsinden ölçülerini bir kağıda not ettik, odalarımızın dikdörtgen geometrisinde olduğunu varsayarak; çıkan ölçülerden kısa ve uzun kenarı birbiri ile çarparak odamızın metrakre ölçüsünü elde edebiliriz. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak;

Oda ölçülerimiz:

Pencere ile kapı arası: 400 cm ( 4 Metre )

Penceresiz duvarlar arası: 350 cm ( 3.5 Metre )

Yani; uzun kenar 4 metre, kısa kenar 3.5 metre

4 x 3.5 = 14 m2

Yukarıdaki formül ile evinizin tüm oda, antre, mutfak ve balkon gibi kullandığınız alanlarını ölçerek net metrekare hesaplaması yapabilirsiniz. Aldığınız ölçülerin küsüratlı çıkması durumunda ise metre cinsinden çarpmayı santimetre olarak yapabilirsiniz. Kafanızın karışmaması için bunuda küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse;

Kısa kenar: 341 cm

Uzun Kenar: 416 cm

341 x 416 = 141.856

Çıkan bu sonucun sizin evinizin santimetre kare yani cm2 ölçüsüdür, bunu metreye çevirmek için ek olarak 10.000 e bölmemiz gerekir.

141.856 / 10.000 = 14,1856 m2

Virgülden sonraki rakamlar genelde dikkate alınmaz ancak eğer resmi bir evrak dolduruyorsanız ve ölçüler milimetrik olarak isteniyorsa virgülden sonraki rakamlarıda kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ  İnşaat maliyeti nisanda yüzde 6,12 arttı

Tekrar hatırlatmakta fayda gördüğümüz nokta; Evin Metrekaresi Nasıl Bulunur konusunda yukarıda verdiğimiz bilgiler ile evinizin net metrekare ölçülerini bulabilirsiniz. Brüt olarak verilen ölçümler kat irtifakı olan yapılardaki ortak kullanım alanlarını da kapsamaktadır.

Bu konuyla benzer içerikli diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz :

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ