Konutta net ve brüt metrekare

0 143

Gayrimenkullerin günümüzde iki tip ölçüsü bulunmaktadır. Konutta net ve brüt metrekare olarak ikiye ayrılan bu ölçüler, mülkün aynı cins üzerinden iki farklı ölçüsünü temsil ederler. Brüt metrekare ölçüsü içerisinde net alanı da barındırmaktadır. Tapuda yer alan brüt metrekare ile satış veya devir esnasında bahsedilen net metrekare ölçülerinin neler olduğunu aşağıda maddeler halinde açıklamaya çalışacağız.

Konutta net ve brüt metrekare;

  • Brüt Metrekare: Duvarlar dahil olacak şekilde, ortak alanların bağımsız bölüme düştükleri miktarında ilave edilmesi ile elde edilen metraja brüt alan adı verilmektedir.
  • Net Metrekare: Duvarların hariç tutulduğu, bireylerin kullanım sağlayabileceği balkon dâhil olacak şekilde hesaplanan metraja net metrekare adı verilmektedir.

Söz konusu bina eski ya da evrak yönünden eksikler bulunmaktaysa, brüt metrekare ölçüsünü öğrenmek biraz zor olacaktır. Bu gibi durumlarda yapılan en yaygın işlem, net metrajın üzerine %15 ila 25 arası rakam eklenerek brüt alan olarak kabul edilmektedir. %15 ila 25 oranından daha fazla eklenerek brüt kabul edilen alanlarda genelde bodrum, kiler, hol, depo, asansör boşluğu gibi kullanım alanlarının dışında bulunan mekânlarda hesaba alınmaktadır.

Bu ölçülerin ele alındığı noktalar hakkında biraz bahsetmemiz gerekirse, net metraj ölçüleri genelde satış işlemlerine konu olmaktadır. Satış bedelinde önemli bir faktör oluşturan bu birim, bazı müteahhitler tarafından sıklıkla kullanılarak evin toplam fiyatı yerine m2 başı fiyatı söylenmektedir. Örneğin: 3 farklı tipte ve ölçülerde yapılan 3 apartmanın satış sorumlusu, konutlar arasındaki fiyat farkını her bir tip için ayrı ayrı söylemek yerine, metrekare başına fiyat söyleyerek işini kolaylaştırabilmektedir.

Brüt ölçüler ise genellikle vergi hesaplaması gibi yasal işlemler söz konusu olduğu zaman kullanılmaktadır. Resmi kurumlar yapılardaki toplam alanın, konut sahiplerine paylaştırılması sonucunda kayıp alan olmaması gerektiği için brüt metrajı dikkate almaktadır.

Evinizin ya da iş yerinizin net metrekare ölçüsünü öğrenmek istiyorsanız ve bu ölçü elinizdeki evraklarda yer almıyorsa, yapmanız gereken işlemleri sıralıyoruz;

Evinizde bulunan odaların genel olarak dikdörtgen olduğunu hesaba alıyoruz. Temin ettiğiniz bir metre yardımı ile kapı arkanızda kalacak şekilde karşı duvar ve yan duvarlardan birinin ölçüsünü alıyoruz. Diyelim ki kapı arkanızda kaldığı zaman karşı duvarın ölçüsü 350 cm, yan duvarın ölçüsü ise 400 cm çıktı. Başlangıçta yapmamız gereken bu ölçüleri metreye çevirmek olacaktır. Elimizde var olan ölçüleri kullanarak aşağıda metrekare hesaplaması yapalım.

350 cm karşı duvar = 3.5 Metre
400 cm yan duvar = 4 Metre

4 Metre yan duvar X 3.5 Metre karşı duvar = 14 Metrekare odanın alanı

Yukarıda görüldüğü üzere, karşı ve yan duvarın metre cinsinden ölçülerini çarparak, odanın toplam metrekaresine ulaşabiliriz. Tüm kullanım alanlarınızı hesaplayarak evinizin toplam net metrekare ölçüsünü bulabilirsiniz. Konutta net ve brüt metrekare hesaplaması için verdiğimiz formülü kullanabilir, brüt alan için çıkan sonuca %15 ila 25 arasında ekleme yapabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.