Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evinizi Taşımaya Karar Verdiğinizde Buraya Bir Gözatın

Evinizi Taşımaya Karar Verdiğinizde Buraya Bir Gözatın

Henüz hazırlık aşamasında:

 • Her şeyden önce; evden eve taşıma işlerinde doğru kararları en başında almanız önemlidir. Alelacele alınan karar olmadığını daha en başında söylemiştik.

 

 • Çağın gereği olarak; internet üzerinden çevrenizde bu işi yapan firmaların bir araştırmasını yapabilir, bazı platformlardan bulduğunuz firmalar hakkında fikirler edinebilirsiniz.

 

 • Eviniz birkaç odadan ibaret olduğu için, haliyle eşyalarınızın tamamını da biliyor olmadığınızı varsayalım. O halde boş bir zamanınızda bir liste oluşturun.

 

 • Eşyalarınız içerisinde belki de bir daha işinize yaramayacak olanları vardır. Ya da eski olduğu için yakın zamanda yenilemeye ihtiyacı olanlar. Onları da ayrıca değerlendirmek üzere şimdilik bir kenara bırakın. Varsa; çevrenizde ihtiyacı olanlara verebilir. Yoksa da cüzi miktarlar da ilan siteleri aracılığı ile satışını yapın.

 

 • Çevrenizdeki firmaları araştırırken, bazı hususlara dikkat edin. Güvenilirlik, iş disiplini, vaktinde işin yerine getirilmesi ve profesyonellik aradığınız gibi; yapılacak işin kapsamına da dikkat edin. Bazı firmalar, paketleme den yeni lokasyonda eşya yerleştirmesine kadar hizmet vermektedir. Yapacağınız hizmet anlaşmasında yer alacak “sorumluluk kapsamları” tarzında iş boyu devam edecek işlemler için, kendinizi güvenceye alın.

 

 • Hafiften hazırlıklara başlayın; pahada ağır olan eşyalarınızın paketlemesine biraz daha özen gösterebilirsiniz.

 

 • Biraz vakit bulduysanız, kolay açılıp doldurulabilir koliler hazırlayın. Enazından küçük tarzda bölüm eşyalarını ( mutfak, banyo, salon vs. ) isimlendirerek kolayca yerleştirebilirsiniz. Kolilerin sağlamlığından emin olun, ağır olan eşyalarınızı koyacağınız kolilerin alt kısımlarının ağırlığı kaldıracak tarzda olması önemlidir.

 

 • Kırılacak, çatlayacak eşyalarınızı ayrı kolilerde ve mümkünse içlerine ayrıca güvenlik alarak ( Daha çok gazete kâğıdı, havalı baloncuk keseleri vs… ) doldurun ve paketleyin.

 

 • Odaların eşyalarını, odaların ortasına toplayın ki taşıma işleminde de enazından sıranız belli olsun. Ağırları önce, hafifleri ve üst üste gelmesinde sıkıntı olmayacakları sonra taşıyarak yerleştirebilecek şekilde ayarlayın.
ÖNEMLİ  110 Kediyle Yaşayan Kiracı Evden Tahliye Edildi

 

 • Eşyalarınızı tek kolide sığdıracaksınız diye bir şey yok, ufak kolilerle de telafi edebileceğinizi unutmayın. Daha en başından kazaya kurban gitmesin değerli eşyalarınız.

 

Taşıma firması kapınıza geldi:

 

 • Anlaştığınız firma bir nakliye firması. Bunun bilincinde olun. Ağır ve meşakkatli bir iş olduğu için, bazı yazılı ön anlaşma metinleriyle kendinizce bir sözleşme hazırlamayı kesinlikle unutmayın. Sadece kendi çıkarınıza sözleşme yapın demiyoruz, elbette iki tarafı da sonradan zorda koymayacak bir adil bir sözleşme olmalı. Hatta bu maddeyi, yerinde firmayı ziyaret etme şansı bulduysanız o aralar yapmanız daha iyi olacaktır. Taşıma için ödemede anlaşılan ücret, taşıma yapacak aracın teknik özellikleri ( kapalı kasa, asansörlü vs…) , taşıma aracının plakası, şehirlerarası taşıma ise sevkin söz verilen gün tarihi gibi atlamanız gereken hususların biz şahsen altını çiziyoruz sizler için…

 

 • Çok heyecanlı, tez canlı mümkünse de pimpirikli olmayın. Unutmayın ki; o insanların işi bu. Sizden evvel yaptıkları ev taşıma işinin emin olun sayısını unutmuşlardır J Ama tedbiri elden bırakmamakta da fayda var. İnsanları sıkmadan, kırmadan, üzmeden yönlendirebilirsiniz. Nezaket ve tatlı dilin, paradan daha çok işlediğini hatırlayın.

 

 • Sabahtan eşya taşıma işlemi başladıysa, öğle saatleri gibi taşımaya katılan tüm arkadaşlar için atıştırmalık dahi olsa biraz yiyecek ve soğuk su, meşrubat tarzı içecekler ikram etmeyi unutmayın. Bu karşılıklı samimiyet ilişkilerinizi ve hoşgörü oranınızı şüphesiz arttıracak.

 

 • Taşıma işlemi bittikten sonra; evinizi baştan aşağı bir kolaçan edin. Unuttuğunuz, sonradan eklemek için bir köşelere ayırdığınız eşyalar çıkabilir. Hele şehirlerarası bir taşıma ise, geri dönüşün ne kadar zor olacağının bilincinde hareket edin.

 

 • Eşyaların taşınma işlemi bitince, mutlaka aracın şoförünün numarasını alın. Aynı şehirde taşıma olsa dahi, en kısa yoldan hedefe nasıl ulaşacağı konusunda tariflerde bulunun. Yeni evinizi, merkezi ve bulunması daha kolay yerlere göre tarif edin. ( İzmir Konak Meydanı’nı Balçova yönüne doğru geçince, iç yoldan Mithatpaşa Lisesi’nin üst sokağı gibi… ) Sizde aklınıza mutlaka şoförün adını, aracın marka modelini ve plakasını yazın.
ÖNEMLİ  Çeyiz Hesabı Ödemeleri 2019'da Başlıyor

 

Artık yeni evinizdesiniz:

 

 • Soğukkanlılığınızı burada da korumaya özen gösterin. Eşyaların taşınmasındaki hassasiyetinizde, iş yapan arkadaşlara onlara güvendiğiniz hissi verin ama tedbiri de elden bırakmayın.

 

 • En başta belirttiğimiz gibi, bazı firmalar paketleme – taşıma – yerleştirme kapsamında iş yapar. Şayet o kapsamda bir iş yaptırmadıysanız, taşıma işlemleri sırasında ağırlıklarına göre eşyaların direkt olarak hangi odalarda kurulacağı ya da kullanılacağına göre yerleştirilmesini sağlayın. Buzdolabınızı salona koydurmayın mesela.

 

 • Taşıma işleri bittikten sonra, henüz firma yetkileri oradan ayrılmadan beraberce bir eşyaları gözden geçirin. Hiç yoksa bile, pahada ağır ürünlerinizin taşıma esnasında başına gelen kötü olaylarını beraber tutanak altına alın. İlk etapta anlaşmaya vardığınız sözleşme gereğince de, neler yapabileceğinize beraber karar verin.

 

 • Paketleri açmak için, kendinize bir süre koymayın. Üzmeyin tatlı canınızı, sonuçta ev taşıdınız, kolay mı? 🙂 Eş, dost ve akrabalarınızın yardımı burada çok hora geçecek. Bugün sizeyse, yarın onlara sonuçta. Yardım alın. Zevkinize göre ev taşıması yapın, yeni eşyalarınızın yerini ayırtın. Hadi bakalım, güle güle oturun 🙂
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ