Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlakçıya Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Emlakçıya Ne Kadar Komisyon Ödenir?

Emlakçı komisyonu konut veya iş yeri satışında alandan yüzde 2, satandan da yüzde 2 olarak alınır. Kiralamada ise emlakçı komisyonu yıllık kira bedelinin yüzde 12’si olarak talep edilir. Ancak emlakçı komisyonu genelde bir kira bedeli olarak alınır.

Emlakçı Komisyonunu Kim Öder?

Ev satışı ve kiralamalarda komisyonun kimden alındığı değişiklik gösterir. Ev satışında emlakçı komisyonu ev sahibinden ve alıcıdan eşit miktarda alınır. 

Evin fiyatı üzerinden hesaplanan bu komisyon yeni yönetmeliğe göre, yüzde 2’si ev sahibinden, yüzde 2’si alıcıdan olacak şekilde alınır. Kiralama işlemlerinde ise komisyon sadece bir seferliğine kiracıdan alınır ve kiracının bir aylık kirasına eşit olur.

Emlakçılar gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak; taşınmazın alımı, satımı, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık etmektedirler. 

Taraflar arasında anlaşma sağlaması durumunda emlakçı komisyon almaya hak kazanır.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’in 20. Maddesinde:

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.

Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.

Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.

Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Konutun bedelinin 300 bin lira olduğunu varsayalım. Bu 300 bin lira tutarındaki değerin yüzde 2’lik oranı 6 bin liradır. 6 bin liranın de yüzde 18’lik KDV oranı ise 1080 liradır. 

Buna göre; taşınmazı satın alan için 7.080 lira ve satan için de 7.080 lira değerinde emlakçı komisyon bedeli ortaya çıkar. 

ÖNEMLİ  Son dakika haberi: Kiralık konutlar bir gün bile boş kalmıyor!

Yani emlakçının alacağı toplam komisyon miktarı 14 bin 160 liradır. 

Taşınmazların kiralanmasında ise böylesi bir hesaplamaya gerek yoktur. Taşınmazın bir aylık kira bedeli ne ise emlakçının hizmet bedeli de odur. Ödenmeyen komisyon ve hizmet bedelleri için yasal işlem başlatılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ