Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Arsa ve Arazi Satışları Yüzde 30 Yükseldi

Arsa ve Arazi Satışları Yüzde 30 Yükseldi

Gayrimenkul yatırım enstrümanları değişiklik gösterdi. Konut almayıp arsa ve tarlayı tercih edenlerin salgın öncesine göre 30 kat arttığını belirten uzmanlar, artık fazla gelir getiren yatırımların arsa, tarla, bağ ve bahçe olduğuna dikkat çekti.

İzmir Emlak Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, İzmir’de tüm arsa ve tarlaların konutlara dönüşmeye başladığına vurgu yaparak büyük inşaat firmalarının binlerce konut yaptığını dile getirdi.

Türkiye’nin konut açığının 4.5 milyon iken bunun yanında Toplu Konut İdaresi tarafından konut inşasının da devam ettiğini kaydeden Akgün,”Pandemide verilen düşük faizli kredilerle bu stokların yüzde 50’si tüketildi. Buna rağmen vatandaşların yatırım enstrümanları değişiklik gösteriyor. Konut almayıp arsa ve tarlayı almayı tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla.

İzmir’in Menemen, Kemalpaşa, Ayrancılar ve Menderes bölgelerinde konutun karlı bir yatırım olması, kat karşılığı oranların yüksek olmasından dolayı yatırımcı arsa ve arazi almaya başladı” diye konuştu.

Vatandaşların bir tarla alıp hızlı gelişen kente bir süre sonra imar geleceğini düşünerek akıllı yatırım yapmayı tercih ettiğini vurgulayan Akgün, bir ev fiyatına tarla alan insan sayısında da artış olduğunu belirtti.

Aldığı arsayı kat karşılığı verip konut yapılmasını düşünen insanların da çoğaldığını dile getiren Akgün, arazi satışlarının pandemi döneminde 30 kat artış gösterdiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinden sonra arsalara ilgi arttı. Çünkü insanlar artık bağımsız yaşamak istiyor. Covid-19 nedeniyle insanlarla iletişim kurmak istemiyor ve bağ bahçe alımına yöneliyorlar. Kişilerin barınma alışkanlıkları değişti. Fiyatlar son 6 ayda yüzde 50-60 arttı.

Bugün en karlı yatırımlar içine arsa, tarla, bağ, bahçe girdi. İki katlı yazlık evlere talep arttı. Bundan 6 ay önce 300 bin liraya alacağınız yazlık evi bugün 500 bin liraya alamıyorsunuz. Millet fare var, koku var diye kaçtığı bahçeli zemin dairelere bile ilgi göstermeye başladı.

ÖNEMLİ  Konut fiyat endeksi temmuzda 507,6 oldu

Pandemi öncesinde 100 kişi bağ bahçe almak istiyorsa bugün bu sayı 3 bine çıktı. Yani arsa satışları 30 misli arttı. Eskiden konut var mı diye gelenler şimdi bu tür yerleri tercih ediyor.”

Metrekaresi 3 Bin Lira

İzmir genelinde iki yıldır konut stokunun biriktiğine vurgu yapan Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Yusuf Tüfekçioğlu, Haziran ve Temmuz’daki kredi faizlerinin düşmesi sebebiyle bu stokların büyük oranda azaldığına dikkat çekerek özellikle Menderes’te stoklarda yüzde 90 oranında erime yaşandığını dile getirdi.

Konut stokunun erimesiyle birlikte yeni konut ihtiyacının oluştuğunu kaydeden Tüfekçioğlu, arsa satışlarının da arttığı belirtti. İzmir’in Menderes ilçesinden örnek veren Tüfekçioğlu, “Menderes’te 5 bin 400 metrekare genişliğinde 28 konut değerinde bir arsa için fiyat bazında görüşmeler yapıyoruz.

Pandemiden önce satışında zorlandığımız birçok arsa pandemi döneminde kredilerin de düşmesiyle beraber talep görmeye başladı. Bu bölgede elimizde nadiren arsa kalıyor. Konut stoklarının erimesiyle arsaya talep artınca inşaat firmaları bu arsaları satın alıyor. Arsa fiyatlarının fiyatı, metrekaresi 2 bin ile 3 bin lira arasında değişiyor” diye konuştu.

Arsaları hem inşaat firmalarnın hem de vatandaşların sorduğunu aktaran Yusuf Tüfekçioğlu, konut yapmak isteyen vatandaşların 300-350 metrekare büyüklüğündeki arsaları tercih ettiğine dikkat çekti. Tüfekçioğlu, “İzmir’de şehir merkezinde doluluk yaşanmasıyla çevre ilçelere doğru yerleşim yerleri arttı. Menderes’te yeni imar çalışmaları var ve yeni arsalar imara açılıyor” dedi.

Fiyatlar Arttı

Menderes’te 9 yıldır inşaat sektöründe bulunduğunu ifade eden Volkan Güneş’de 2010 ‘dan sonra arsa ve arazi fiyatlarının yükselişe geçtiğine dikkat çekti.

Güneş, “Bir süre önce metrekaresi 700-800 lira olan arsalar şu anda 2 bin liranın üstüne çıktı. Çünkü talep var. Pandemi nedeniyle insanlar apartmandan sıkıldı.

Menderes’te en çok da villalar talep görüyor. Konut kredileri 2-3 ay önce düştü. Faiz oranları 0.66 liraya düşünce aşırı bir talep oldu. En çok villa talep gördü. Arsaya, tarlaya yöneliş var” diye konuştu.

ÖNEMLİ  Kira Sözleşmesi Doldururken Bunlara Dikkat!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ