Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiracılı Ev Satılırsa Kiracının Hakları Neler?

Kiracılı Ev Satılırsa Kiracının Hakları Neler?

Kira sözleşmelerinde içerik, Türk Borçlar Kanunu’na göre belirleniyor. Mal sahibi ile kiracı arasındaki anlaşma, kiracının hak ve sorumlulukları, mal sahibinin hak ve sorumlulukları olarak belirtiliyor.

Kanunlara göre kiraya verilen gayrimenkul üzerinden kira sözleşmesi mal sahibi tarafından feshedilecekse, haklı gerekçesi olması gereklidir.

Ev sahibi evi satarsa kiracı hakları 2018 yılı mevzuatlarına göre aşağıda belirtildiği şekilde düzenlenmiştir.

Kiracı varken gayrimenkulün satılması

Kiralanan gayrimenkulü; kendisi, eşi, alt soyu, üst soyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin kullanımı için mal sahibi satabilme hakkına sahiptir.

Bahsedilen kişilerin kullanımı için konut veya iş yeri gereksinimi nedeniyle, kiracının tahliyesi talep edilebilir.

Aynı kanunlarda belirtilen diğer bir gerekçe ise; kiralanan gayrimenkulün yeniden inşası ya da imarı nedeniyle esaslı onarımı yer alıyor.

Söz konusu yapının genişletilmesi, tadilatı veya değiştirilmesi gerekliyse, yapılan işler sırasında kiracının kullanımı tam manasıyla sağlanamıyor ise kira sözleşmesi feshedilebiliyor.

Peki mal sahibi evi satmak isterse satabilir mi? Ev sahibi evi satarsa kiracı hakları 2018 esaslarına göre hangi kurallar geçerlidir?

Yeni malik gereksinimleri

Türk Borçlar Kanunu’na göre mal sahibinin haklı gerekçeleri olması durumunda, kira sözleşmesini feshedebiliyor.

Kullanım amacıyla tahliye talep edildiğinde, en az bir ay önce kiralayana yazılı olarak bildirilmesi gereklidir.

Şayet bu şekilde kiralayana belirtilmez ise, kira sözleşmesi yeni değişiklik yapılmasına gerek kalmadan aynı şekilde devam eder.

Söz konusu gayrimenkulün satılması durumunda, malın yeni maliki sözleşmeyi sona erdirme hakkını belirtilen sürede kullanabilir.

Kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren bir ay sonrasında dava yöntemiyle kullanabilmektedir.

Kiralayan, yeni malik ile gayrimenkulü boşaltacağı tarih konusunda anlaşmaya varabilir. Kiracının evi boşaltmak için acele etmesini gerektirecek bir durum yoktur.

Mal sahibi evi satması durumunda önemli nokta, ev sahibinin satın aldığı konuta acil ihtiyacı olduğunu mahkemeye kabul ettirmesidir.

ÖNEMLİ  Ev Fiyatları Salgın Nedeniyle Yükselir mi?

Şayet konut malikinin aynı belediye sınırları dahilinde başka bir evi varsa, yeni alınan konutun acil ihtiyaç olduğu mahkeme tarafından kabul edilmeyebilmektedir.

Mal sahibi evi satarsa

Kiracı, evi yeni satın alan kişi ile eski kontrat çerçevesinde taraf olmaya devam ediyor. Yeni malik ile yeni bir kontrat yapılmasına gerek yoktur.

Yeni malikin noterden onaylı yeni hesap numarası ve konutun yeni sahibi olduğunu kiralayana bildirmesi yeterlidir.

Mal sahibi kiracı varken evi satarsa; tahliye etmek isteyen yeni malikin dava açabilmesi için aidat veya kirayı ödememiş olduğunun ispatlanması gereklidir.

Tüm bildirimler noterden yapılmak durumunda ve verilen sürelerde kiracı konut kirasını öderse tahliye davası açılamıyor.

Kısacası yasalara göre mal sahibi evi satarsa, kiracının hemen çıkma zorunluluğu yoktur. Acele etmesine de gerek yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ