Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Vatandaşın Cebini Rahatlatacak Yasa Mecliste

Vatandaşın Cebini Rahatlatacak Yasa Mecliste

Hükümet vatandaşın cebini rahatlatacak yeni torba yasayı Meclis’e sundu. Sunulan teklifte inşaat sektörünü ilgilendiren bir çok maddede yer aldı

HÜKUMETTEN VATANDAŞIN CEBİNİ RAHATLATAN YASA

Hükümet, ülke ekonomisine katkı sunacak, sosyal yardımlardan vergi indirimine kadar vatandaşın doğrudan etkileyecek olan 71 maddelik kanun teklifini Meclis’e sundu. Yürürlük ve yürütme dahil 71 maddeden oluşan teklifte inşaat sektörüne nefes aldıracak maddelerde yer aldı. İşte yeni torba yasada inşaat sektörünü yakından ilgilendiren o maddeler;

TORBA YASADA SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN MADDELER

  • Sanayi yatırımlarında inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek KDV’nin iade edilmesi uygulaması 2019’da da sürdürülecek.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın iç ve dış piyasalarda farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilmesine imkan sağlanacak.
  • Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olması ve finansman sağlaması için İl Bank’a yetki verilecek.
  • Kira bedelinin belirlenmesinde TÜFE, artış oranı olarak belirlenecek.
  • DASK’ın teknik işleticilik görevinin gerekmesi durumunda kurulacak bir anonim şirket üzerinden görev yürütülecek.
  • Konut hesabının daha etkin hale getirilmesi için yapılan değişiklikle sistem hazine bakanlığınca yürütülecek.
  • Konut yardımları için belirlenen devlet katkısı 20 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarılacak.
  • Türk vatandaşlarının yurt içinde konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına devlet katkısı ödenebilecek. Ödenecek devlet katkısı sadece bir konut edinimi ile sınırlı olup ödenecek devlet katkısı, katılımcı bazında bu hesaplarda biriken toplam tutarın yüzde 25’ini geçemeyecek.
  • Konut hesabında devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkacak. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 4 katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.
  • Kamu ile iş yapan müteahhitlerin ekonomik güçlükleri gerekçe göstererek sözleşmelerin fesih edilmesi yönündeki talepleri de dikkate alındı. Teklifle sözleşmelerin imalat girdilerinde meydana gelen beklenmeyen fiyat artışları dolayısıyla ülkenin kalkınması için çok önemli olan büyük projelerin ve kamu hizmetlerinin aksamamasını ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesini teminen, yüklenicilere idare onayına bağlı olarak fesih ya da devir hakkı veriliyor.
ÖNEMLİ  Kira Artışında ÜFE değil TÜFE Baz Alınacak!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ