Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

TOKİ’den Dar Gelirliye 5.243 Konut

TOKİ’den Dar Gelirliye 5.243 Konut

TOKİ Başkan Vekili Sami Er, “Bu yıl 40 bin konut vatandaşlarımıza teslim edildi. TOKİ’nin halen satışı devam eden ve satışa çıkaracağı konut sayısı ise 5 bin 243’tür.”

TOKİ, 15 YILDA 1 MİLYONA YAKIN AİLEYİ EV SAHİBİ YAPTI

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Sami Er, TOKİ’nin 15 senede ürettiği yaklaşık 833 bin konutun yüzde 86’sının, son yıllarda üretilen konutların ise yaklaşık yüzde 95’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu belirtti. Er, 2016 yılında yaklaşık 64 bin, 2017’de 60 bin olarak ihale edilen konut sayısının bu yıl piyasa şartları da gözetilerek ekim sonu itibarıyla yaklaşık 23 bin olduğunu dile getirerek, “Halen TOKİ’nin 365 aktif şantiyesinde yaklaşık 99 bin nitelikli konut ve sosyal donatıların inşası devam etmektedir. Özellikle son 4 yıl içinde daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarının üretilmesi konusunda titiz davranılmış, yaşam ve gelişmişlik şartlarına bağlı olarak bugünün beklentileri ve ihtiyaçları dikkate alınarak çözümler geliştirilmiştir.” dedi.

YATAY VE YEREL MİMARİLİ MAHALLELER

TOKİ’nin özellikle yatay ve yerel mimariyi esas alan projelere ağırlık vererek yeni konut tasarımları ortaya koyduğunu söyleyen Er, tüm mekanlarda yatay yapılaşmaya ve sosyal ihtiyaçlara cevap verecek, mahalle kültürünün oluşmasına imkan tanıyacak projelere öncelik verildiğini belirtti. Ayrıca başlatılan “Mutlak Kalite” yaklaşımında da ciddi ilerlemeler sağlandığına, kalitesi ve nitelikleri artırılmış sosyal konut üretiminin idarenin birinci önceliği haline geldiğini söyleyen Er, bu konudaki konutların yakın gelecekte “önce kalite” ile anılıyor olmasını hedeflediklerini belirtti.

ÖNEMLİ  TOKİ'ye Başvuru Şartları Neler?

18 İLE MİLLET BAHÇESİ

TOKİ olarak millet bahçelerinin yapımında da büyük bir sorumluluk aldıklarını belirten Er, “Şehirlerimizi daha yeşil ve refah yaşam alanı haline dönüştürmek, şehirlerimizin yaşam ve çevre kalitesini yükseltmek ve kimlikli yeşil şehirler oluşturmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yürütülen Millet Bahçesi Projesi kapsamında idaremiz, 18 ilde 22 millet bahçesi gerçekleştirecektir. Bu bahçelerin 15’i eski stadyumların yerine yapılacaktır. Bu stadyumlar; Adana, Batman, Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, Giresun, Hatay, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, ikisi Trabzon ve Bursa’dır.”

TOKİ DAR VE ORTA GELİRLİ İÇİN KONUT ÜRETİYOR

Başkan Vekili Er, TOKİ tarafından satışa sunulan konutlara yoğun bir talep geldiğini söyleyerek “2017’de yaklaşık 50 bin konutun satışı yapılmıştır. Bu yılın ilk 11 ayında ise toplam 48 bin konutun satışı gerçekleştirilmiş, 40 bin konutun da vatandaşlarımıza teslimi sağlanmıştır. TOKİ’nin halen satışı devam eden ve satışa çıkaracağı konut sayısı toplam 35 bin 243’dür. Türkiye’deki birinci el konut satışında TOKİ’nin payı 2017 yılında yüzde 7,5 olmuştur.” diye konuştu.

BORCUNU ERKEN ÖDEYENE İNDİRİM

Bu yıl Nisan ve Eylül aylarında iki ayrı indirim kampanyası düzenlendiğini de söyleyen Er, “Bu kampanyalardan toplamda 27 bin 280 kişi yararlanmış, 704 milyon 420 bin 517 lira borç bakiyesi kapatılmıştır.” dedi. TOKİ tarafından geçtiğimiz yıl içinde 2 bin 92 şehit ve vazife malulü ailesine 205 milyon TL faizsiz konut kredisi verilirken bu yıl da Ekim sonu itibarıyla 169 milyon 641 bin 604 TL’lik faizsiz konut verildiğini dile getiren Er, toplamda 990 milyon 71 bin 141 lira 60 kuruş faizsiz konut kredisi kullandırıldığını söyledi.

TARİHİ YAPILAR YENİDEN HAYATA DÖNÜYOR

Er, Ayrıca bu yıl içinde 84 tescilli binanın restorasyonu için 14 milyon liralık restorasyon kredisi açıldığını belirten Er, toplamda ise 842 esere yaklaşık 92,5 milyon liralık kredi tahsis edildiğini, 610 eserin restorasyonunun tamamlandığını söyledi.

ÖNEMLİ  Kuzey Şehir'de 913 Aile Evlerine Kavuştu

TOKİ İLE KENTLERİMİZ YENİLENİYOR

Sami Er, kentsel yenileme ve kentsel dönüşüm projelerine ilişkin, “TOKİ tarafından 15 yıl içinde kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık ihale yapılmıştır. Şu anda 59 il, 135 ilçede toplamda 163 kentsel dönüşüm/yenileme projesi yürütülmektedir. Bu proje kapsamında yaklaşık 83 bin konut tamamlanmış, 66 bin konutun inşaatı devam etmektedir.” dedi.

Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, sadece konut alanları değil, sanayi sitelerinin dönüşümünün de değerlendirildiğini söyleyen TOKİ Başkan Vekili Er, yapımı devam eden işyeri sayısının 4 bin 335, yapımı tamamlanan iş yeri sayısının da 672 olduğunu dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ