Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

TOKİ’den ev almak istiyorum

TOKİ’den ev almak istiyorum

Hemen herkesin hayalidir kendisine ait bir evinin olması. Günümüz şartlarında geçim şartlarının çok zor olması sebebiyle, ev alacak birikimi değil ay sonunu dahi zor getiren dar gelirli aileler için devlet destekli olarak başlatılan Toplu Konut yapımı ile bu hayaller gerçek olmaya başladı. TOKİ’den ev almak istiyorum diyen herkesin merak ettiği başvuru şartları ve gerekli evraklar için küçük bir araştırma yaparak, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyoruz. TOKİ’den nasıl ev alabilirim? sorusunu merak edenler, aşağıda listelediğimiz şartları taşıyan ve adımları yerine getiren herkes TOKİ’den ev almak istiyorum  diyerek başvuru yapabiliyor.

TOKİ Başvuru Şartları;

  • TOKİ’den ev almak istiyorum diyen kişilerde aranan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
  • Toplu Konut İdaresi tarafından gerçekleştirilecek olan projenin bağlı olduğu il veya ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıl gibi bir süredir ikamet ediyor olması. ( Şehit yakını, Gazi, Dul ve Yetim ayrıcalıklarından faydalanmak isteyenlerin en az 3 yıldır ikamet ediyor olması. )
  • Projenin yapıldığı il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması.
  • TOKİ’den daha önce bir konut satın almamış olması ve toki konut kredisinden daha önce yararlanmamış olması. ( Şehit ailesi, gazi, dul ve yetim gibi özel kategoriden başvuru yapanlar hariç tutulacaktır )
  • Başvuru yapacak olan kişinin, başvuru yaptığı yaptığı tarih itibari ile 25 yaşını doldurmuş, 26 yaşından gün almış olması. ( Eşi vefat etmiş ve çocuğu olan dul bayanlar bu şarta tabi tutulmamaktadır. )
  • Başvuru yapan kişinin birlikte yaşadığı ailesiyle birlikte aylık toplam net gelirinin en fazla 3.200 Türk Lirası olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 Türk Lirası olması gerekmektedir. ) Bu sınır İstanbul ili için esnetilerek 3.700 Türk Lirası olarak uygulanmaktadır.
  • Velayeti altındaki çocukları ve eşi dahil olmak üzere başvuruyu yapan kişinin ailesinden bir başka TOKİ Projeleri ne veya aynı projeye başvuru yapılmamış olması.
ÖNEMLİ  TOKİ'den Dar Gelirliye Kiralık Konut!

Yukarıdaki şartları taşıyan her birey, kendi il veya ilçesindeki TOKİ Projelerine başvuru yaparak kura çekimlerine katılabilir ve ev sahibi olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ