Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evi olan TOKİ’den ev alabilir mi?

Evi olan TOKİ’den ev alabilir mi?

TOKİ yani Toplu Konu İdaresi tarafından Türkiye genelinde başlatılan projeler ile, ev sahibi olmayan vatandaşların ev sahibi yapmak hedeflenmektedir. Ekonomik olarak zor günler geçiren ülkemizde, dar gelirli ailelerin geçimlerini sağlaması ve bir yandan da birikim yaparak çocukları için verimli ve düzenli bir gelecek hazırlaması oldukça zor bir durumdur. Çeşitli bankalar konut kredisi çalışmaları sağlayarak, tüketicilere ev sahibi olma fırsatı tanımaktadır. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen hemen herkesin mağduriyeti ise eline geçen tutar ile geri ödeyeceği tutarın arasında adeta uçurum kabul edilebilecek derecede %100’lere varan rakamlarda fark olmasıdır. TOKİ bu problemi ortadan kaldırmak adına, kredi çekmeden vatandaşlara belirli bir peşinat ödemesinin ardından kira öder gibi ev sahibi olma konusunda yardım etmeyi hedeflemektedir. TOKİ’den ev almak için aranan şartlar listesinde en kesin hükümlerden birisi Evi olan TOKİ’den ev alabilir mi? Sorusuna yanıt vermektedir. Bu madde;

” Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması ”

Kuralını içermektedir. Bu kurala dayanarak, evi olan TOKİ’den ev alabilir mi? Sorusuna net olarak hayır cevabını verebiliriz. Pekala diyelim ki; bir yakınınız borçlu olduğu için üzerindeki gayrimenkul varlığını sizin üzerinize kaydırarak olası bir haciz durumunu engellemeye çalıştı. Sizde gerçekten ihtiyaç sahibi olarak Toki başvurusu yaptınız ve ev sahibi olmak istiyorsunuz. Bu durumda karşınıza çıkacak olan gayrimenkul varlığı bulunmaktadır sorununu aşmak için yapmanız gereken tek işlem, üzerinizde bulunan gayrimenkulleri velayetiniz altında bulunmayan bir diğer yakınınızın üzerine geçirmek olacaktır. Bu işlemleri sağlamanız halinde en az 1 yıl gibi bir süredir ikamet ettiğiniz adresi kapsayan TOKİ projesine başvuru yapabilir ve ev sahibi olabilme şansını yakalayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  TOKİ'den 343 Lira Taksitle Ev Fırsatı

Konuyu özetleyerek toparlamak gerekirse; Evi olan TOKİ’den ev alabilir mi? Sorusuna,

” Evi olan tokiden ev alamaz ” cevabını verebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ