Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Toki kuraları ne zaman ve nasıl çekiliyor?

Toki kuraları ne zaman ve nasıl çekiliyor?

TOKİ, yani Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan ve toplumun tüm gelir sınıflarına hitap eden konutlar çekiliş yöntemi ile sahiplerine dağıtılmaktadır. Olası bir haksızlığın önüne geçmek adına geliştirilen bu formül ile, halka açık yapılan kura çekimlerinde isimleri çıkan kişilere evleri teslim edilmektedir. İnşası devam eden tüm evler zamanla teslim edilecektir. Toki Kuraları ne zaman çekiliyor? Sorusunun cevabını sağlıklı olarak alabileceğiniz tek kurum, bölgeniz ile ilgilenen belediyede bulunan Toki dairesidir. Devam eden her projenin farklı tarihlerde kura zamanları olduğu için kendi şehir ve bölgenizdeki inşanın kesin bilgi kaynağı resmi kurumlardır.

Toki Kuraları nasıl çekiliyor?

Toplu Konut idaresi tarafından gerçekleştirilen tahsis işlemlerinde, iki farklı satış yöntemi bulunmakta. Bunlardan birincisi bilindiği üzere kura yöntemi, bir diğeri ise Açık Satış yöntemi olarak bilinmekte. Uygulanan her iki yöntemi de aşağıda detaylı olarak sizlere açıklayacağız;

  • Toki Kuraları Nasıl Çekilir ve Kura ile Satış Yöntemi:

Konut seferberliği kuralları kapsamında ve piyasa koşulları dikkate alınarak, hali hazırda evi olmayan yoksul, dar, alt ve orta gelirli vatandaşlara hitap eden, uygun miktarlarda ve yüksek vadeler ile vatandaşların konut sahibi olabilmesi amacıyla hakkaniyet sınırları dâhilinde kura yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem ile yapılacak olan çekilişin yeri Toki tarafından belirlenerek, Noter huzurunda yapılmaktadır. Bu sayede Konut almaya hak kazanan Asil ve Yedek listeler oluşturularak Kamuoyuna ilan edilmektedir. Mevcut inşası devam eden konut adedinden daha az başvuru olması durumunda kura çekimi yapılmayarak, her başvuru yapan vatandaşa açık satış yöntemi ile konut tahsis edilmektedir.

  • Toki Açık Satış Yöntemi Nedir?

Dar ve Orta gelirdeki vatandaşlara hitap eden konutların, kura yöntemi ile sahipleri belirlendikten sonra Toki bünyesinde kalan fazla konut stokları açık satış yöntemi ile satışa çıkartılmaktadır. Bu yöntemin hayata geçirilebilmesi için konut talep eden vatandaş sayısının mevcut stokta bulunan konut adedinden daha az olması gerekmektedir. Bu durumda konut sahibi olmaya aday olan vatandaş ilgili bankaya gereken peşinatı yatırdıktan sonra TOKİ ile imzalayacağı sözleşme ile konut sahibi olabilmektedir.

ÖNEMLİ  TOKİ'den Dar Gelirliye 5.243 Konut

Toki Kayabaşı başvurusuyla ilgili detaylı bilgiye sitemizden erişebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ