Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Site Aidatlarına da Enflasyon Vurdu

Site Aidatlarına da Enflasyon Vurdu

Son zamanlarda gelen zamlara bir yenisi daha ekleniyor, bir çok site giderler için topladığı aidatlara zam yaptı veya zam hazırlığında

AİDATLARA ZAM KAPIDA

Lüks veya sıradan apartmanlar olsun halkın genelini ilgilendiren aidatlara enflasyon oranında zam yapılıyor veya bu yönde hazırlıklar var. Bazı konutlarda neredeyse kira bedelleri ile yarışır duruma gelen aidatlar şimdi de enflasyon oranında zamla gündemde. Enflasyon oranlarının son aylardaki yükselişi vatandaşların birçok alanda olduğu gibi aidatlarda da karşısına zam olarak çıktı. Site yönetimleri sırayla enflasyon oranında zam kararı almaya başladı. Site yönetim kurullarınca alınan zam kararları konut sahiplerine ve kiracılarına tebliğ edildi veya edilme hazırlığında.

SİTE YÖNETİMLERİ DE ÇARESİZ

Site yönetimlerini zam almaya iten etmenlerin başında temizlik, bahçıvan ve yönetimde çalışan personelin maaş ve sosyal güvenlik giderleri, ortak alan aydınlatması, ortak alan su gideri, ortak alan ısıtma ve soğutma, bahçeler, asansör, hidrofor, kazan daireleri ve jeneratörler giderleri ve güvenlik gibi site içi giderler bulunuyor. Site aidatların da yapılan zam oranları, giderlerde meydana gelen masraflara göre tespit edilerek yapılıyor. Zam oranları site donanımına göre değişiklik gösteriyor, yüzde 3 zam yapan olduğu gibi oranı yüzde 30’ları bulan zamlarla da karşılaşmak mümkün olabiliyor. Site yönetimleri, zammı enflasyona bağlı olarak giderlerin artması nedeni ile yaptıklarını açıklıyor. Bu kalemlerde meydana gelen artışlar ise direkt site sakinin cebini etkiliyor.

ÖNEMLİ  Konut sitesi yöneticileri sarsıntı riskine karşı şuurlu hareket etmeye çağırıyor

AİDAT ÖDEMEYENE İCRA TAKİBİ BAŞLATILABİLİYOR

Site yönetim kurullarınca alınan karar doğrultusunda tespit edilen aidatı ödemeyen konut sahibi ve kiracılar hakkında icra takibi yapılabiliyor. Öyle ki işin sonu borçlu konut sahibinin evinin satışına bile sebep olabiliyor.

AİDATA İTİRAZ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

Yönetim toplantılarına katılmayan ve yönetimde görev almayan site sakinleri, artan aidat bedelleri için şikayet ve itiraz hakkını da kullanabiliyor. Konut sahipleri itiraz için Sulh Hukuk Mahkemesine itiraz davası açma hakları bulunuyor.

SİZCE YANLIŞ OLAN BİR DURUMU DÜZELTMENİN YOLU TOPLANTILARA KATILMAK

Aidat bedellerinin aşırı yükseltilmesinin önüne geçmenin ve denetlemenin en kolay yolu, yapılan site yönetimi genel kuruluna katılmak oluyor. Mümkünse yönetimde görev almak, site sakinlerinin görmediği ancak site içerisinde yapılan masrafları yakından takip etmeye yarıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ