Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ortak Alanların Depo Olarak Kullanımı Yasak mı?

Ortak Alanların Depo Olarak Kullanımı Yasak mı?

Apartmanlarda genellikle bodrum katında yer alan sığınaklar genel olarak depo amacıyla kullanılıyor. Peki ortak alanların depo olarak kullanılması, sığınağın konuta çevrilip kiraya verilmesi veya amacı dışında kullanılması yasal mı?

İmar kanunu ve ilgili yonetmeliğe göre belli büyüklükten sonraki yapılar için sığınak zorunlulugu vardır.

Hangi yapıda ne miktar sığınak alanı ayrılacağı, sığınak özellikleri yönetmelikçe belirlenmiştir (sığınak yönetmeliği). 

Belediye (yada ilgili idare) sığınak yeri ayrılmadan yapı ruhsatı düzenleyemez. Yine aynı şekilde, yapı tamamlandığında, diger tüm mekanlar kullanıma hazır dahi olsa, sığınak kullanıma hazır hale gelmeden yapıya iskan (yapı kullanma izin belgesi) düzenlenemez.

Sığınaklar ortak alan hükmündedir, tapuya bağlanamaz, özel mülkiyete konu olamaz ve amacı dışında kullanılamaz.

Emsal Kararlar

50 yıllık daire için flaş bir karar veren Yargıtay, apartmanların bodrum katlarındaki sığınakların kiraya verilemeyeceğine hükmetti. 

1968 yılında bir apartmanda alınan ortak kararla, bodrum katta bulunan mimari projede apartman ortak alanı olan hizmetli odası, sığınak ve kömürlüğü birleştirip mesken olarak kiraya verdi.

Ancak binaya 2014 yılında daire satın alarak taşınan bir vatandaş bu durumu şikayet etti. Yargıtay şikayet sonrasında son noktayı koydu. 

2014 yılında apartmandan daire alan vatandaşın itirazı üzerine Yargıtay’a taşınan konu nihayet çözüme kavuştu… 

Davacı, sığınakta kiracı olarak oturan ailenin, binayı boşaltmalarını talep etti. 5. Sulh Hukuk Mahkemesi, 634 Sayılı Kat Maliki Kanunu’nun 4. maddesi gereğince tadilat projesi yapılmayan yerin halen ortak alan olduğuna, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 13. maddesi de gözetilerek davalı bina sakinlerinin müdahalelerinin önlenmesine hükmetti. Mahkeme, dava konusu olan dairenin 30 gün içerisinde boşaltılmasına, süresinde müdahalenin önlenmemesi halinde zorla boşaltılmasına karar verdi.

Yargıtay Kararından

Davacı, apartmanın sığınağına vaki yasalara ve hukuka aykırı müdahalenin menine ve işgal altındaki sığınağın boşaltılmasına, keşidesine sebebiyet verilen 296,34.- TL ihtarname masrafının davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesi, dava konusu yerin 30 gün içerisinde boşaltılmasına karar verilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, mahkemece müdahalenin menine karar verilmesinde bir isabetsizlik bulunmadığından, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliği ile karar verildi.

ÖNEMLİ  Kiracı ve Ev Sahiplerinin Arasına Virüs Girdi!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ