Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Öğrenci Evleri El Yakıyor!

Öğrenci Evleri El Yakıyor!

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin ev bulma telaşı başladı

Bu yıl üniversiteye gidecek yüz binlerce öğrencinin ev bulma telaşı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından başladı. Ailesiyle veya yalnız kayıt için okuyacakları şehre gelen öğrenciler kaydın hemen ardından bıranma sorununu halletmek için şehri dolaşmaya başladı. Özellikle okula yakın ve sosyal imkanları geniş yerleri tercih eden öğrenciler bu yıl geçen yıla göre yüzde 25 oranda daha fazla ödeme yapacak.

İLDEN İLE HATTA İLÇEDEN İLÇEYE DEĞİŞEN KİRALAR

Ülkemizde bir üniversite öğrencisi eğitim süresi boyunca 20 bin lira civarında konut harcaması yapıyor. Türkiye genelinde üniversite öğrencileri en yüksek kirayı İstanbul’da ödüyor. Kiralar ilden ile değişirken bir diğer öğrenci kenti Eskişehir’de ortalama 525 liraya kiralanan ev, İstanbul’da 3 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

ÖĞRENCİ EN YÜKSEK KİRAYI İSTANBUL’DA ÖDÜYOR

Üniversite öğrencileri Türkiye genelinde en yüksek kirayı İstanbul’da öderken, en düşük kiranın Eskişehir, Nevşehir ve Trabzon’da ödüyor. Öğrencilerin İstanbul’da genellikle tercih ettikleri lokasyonlar arasında ise Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Kadıköy, Avcılar ve Bakırköy geliyor. Bu ilçelerde kiralık daire fiyatları ise 700 ila 3 bin 500 lira arasında değişiyor.

ÖĞRENCİLER AĞIRLIKLI OLARAK EVDE KALMAK İSTİYOR

Son yıllarda vakıf üniversitelerinin de sayısının artmasıyla öğrenciler tarafından kiralık ev arayışlarının daha fazla konuşuluyor. Öğrencilerin ev kiralarken ilk tercih ettikleri bölgeler arasında, sağladığı sosyal imkânlar ve ulaşım açısından avantajlı merkezi bölgeler ile kampuse yakın yerler geliyor. Haliyle talebin fazla olması bu bölgelerdeki satılık ve kiralık ev fiyatlarını artırıyor.  İstanbul’da, 100 metrekarelik 2+1 dairelerin ortalama kira fiyatının en yüksek olduğu yerlerin başında 2 bin 900 lira ile Beşiktaş gelirken, onu 2 bin 750 ile Kadıköy takip ediyor. Bakırköy’de 2 bin 100 lira olan kira değeri Kartal’da bin 700 lira, Avcılar’da bin 350 lira olarak göze çarpıyor.

ÖNEMLİ  Konaklama harcamaları yüzde 185 arttı: Bungalov konutlara ilgi ağır

İSTANBUL’DA UYGUN FİYATA EV BULMAKTA MÜMKÜN

İstanbul’un tüm ilçelerindeki kiralık konut verilerine göre İstanbul genelinde kiralık evler ortalama 110 metrekare büyüklüğe sahip ve ortalama kira bedeli bin 710 lira. İstanbul’da kira fiyatları en düşük ve ortalama kira değeri bin liranın altında olan ilçeler sırasıyla 700 lira ile Arnavutköy, 905 lira ile Esenyurt ve 966 lira ile Silivri. Ortalama kira değeri bin lira  ve bin 500 lira arasında olan ilçeler Sultangazi, Çatalca, Çekmeköy, Sultanbeyli, Avcılar, Pendik, Esenler, Şile, Tuzla, Sancaktepe, Beylikdüzü, Güngören, Bayrampaşa, Bahçelievler, Büyükçekmece, Kağıthane, Fatih, Ümraniye, Bağcılar, Başakşehir, Kartal ve Küçükçekmece olarak belirtiliyor.

MERKEZİ YERLERDE KİRALAR EL YAKIYOR

Kira değeri bin 500 ve 2 bin 500 lira arasında olan ilçelere bakıldığında, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Maltepe, Üsküdar, Şişli, Adalar, Ataşehir ve Eyüp ilçeleri öne çıkıyor. İstanbul’da kira değerleri en yüksek ilçeler ise ortalama değerlerle 2 bin 600 lira ile Beykoz, 2 bin 650 lira ile Kadıköy, 2 bin 900 lira ile Bakırköy. Beşiktaş ve Sarıyer’de ise ortalama kira 3 bin 500 seviyesine ulaşıyor.

İZMİR

İzmir’de Buca’da Tınaztepe, Kuruçeşme Yıldız, Adatepe ve Atatürk mahallelerinde aylık kiralar 2 bin lirayı bulurken, onu bin 800 lira ile Çiğli ve Bornova’nın Kazımdirik Mahallesi, bin 500 lira ile Menemen’in Ulukent, bin 200 lira ile Menemen’in 30 Ağustos, bin 100 lira ile Menemen’in Seyrek Mahallesi takip ediyor.

ANKARA

Ankara’da tercih edilen bölgeler arasında en yüksek kiranın ödendiği yer bin 700 lira ile Çankaya Yaşamkent olarak öne çıkıyor. Ortalama kira değeri Çankaya Bahçelievler’de bin 650 lira, Emek’te bin 500 lira, Yenimahalle’de bin 250 lira, Cebeci’de ise bin 100 lira olarak değişiyor.

ESKİŞEHİR EN UCUZ ŞEHİRLERDEN

Öğrencilerin tercih ettiği bölgeler arasında en düşük kiralar Eskişehir, Nevşehir ve Trabzon’da. Eskişehir’de Tepebaşı Sütlüce’de 525 lira olan kiralar, Tepebaşı Şirintepe’de 580 liraya, Odunpazarı Büyükdere’de ise 630 liraya çıkıyor. Nevşehir merkezde kiralar 650 liraya gerilerken, kiraların Trabzon’da Akçaabat’ta 650 lira olması dikkati çekiyor.

ÖNEMLİ  Anne Babalar, Yurt ve Ev Kiralarken Bunlara Dikkat!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ