Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ocak Ayı Kira Artışı Yüzde 16

Ocak Ayı Kira Artışı Yüzde 16

Yeni düzenlemeyle kira artış oranı ÜFE yerine TÜFE’nin on iki aylık ortalaması ile belirleniyor. Son açıklanan verilere göre TÜFE’nin on iki aylık ortalaması yüzde 16,33 olarak gerçekleşti.

OCAK AYI KİRA ARTIŞI YÜZDE 16

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakmalarını dün açıkladı. Kira artışı için geçtiğmiz yıl ÜFE baz alınırken yeni düzenleme ile kiracı lehine artık TÜFE baz alınacak. Açıklanan rakamalara göre son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 16,33 oldu. Yani kkira kontratı yenileyeceklerin kirası bin lira ise 160 lira zamlanmış olacak.

MEMURA YÜZDE 10 ZAM

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 yılı Aralık ayı verilerine göre enflasyon yüzde 0,40 düşüş ile yıllık bazda yüzde 20,30 olarak gerçekleşti.

15 milyon memur ve emeklinin maaş zamları da belli oldu. 2018’in son enflasyon verisi SSK ve Bağ-Kur maaşlarına yüzde 10,19 zam olarak yansıdı. Yapılacak zam sonrası en düşük işçi emeklisinin maaşı bin 125 lira oldu.

KİRA ARTIŞINDA TÜFE BAZ ALINACAK

2018 enflasyonu sadece maaş zamlarını belirlemedi. Geçtiğimiz aylarda Meclis’ten geçen bir düzenleme ile 20 milyon kiracıyı yakından ilgilendiren kira artış oranlarında da belirleyici olarak artık ÜFE yerine TÜFE’ye geçilmesine karar verilmişti.

2018 yılının son enflasyon verisi yıllık bazda yüzde 0,40 düşüş ile yüzde 20,30 olurken kira artış oranlarını belirleyecek olan TÜFE’deki 12 aylık ortalama artış ise yüzde 16,33 oldu.

ÖNEMLİ  "Yeni konut projesi kesimi rahatlatacak"

OCAK AYINDA KİRALAR YÜZDE 16 ZAMLANACAK

Yüzde 16’lık rakam Ocak 2019 itibariyle yeni kiraya çıkacak olan ya da kontratını yenileyecek olan kiracıların zam oranını da belirleyecek. Bin liralık evde oturan vatandaşın kirası yüzde 16’lık zam sonrası Bin 160 TL’ye yükselecek. Bu rakam TÜFE yerine ÜFE’nin baz alınması ile belirlenseydi yapılacak zam oranı yüzde 27’ye çıkacak bin lira kirada ise 110 lira fazladan zam yapılmış olacaktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ