Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kredi İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kredi İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi ile ev almaya karar verdiniz. En uygun konut kredisi seçeneğine ulaştınız hatta belki başvuruda bulundunuz ve krediniz onaylandı. İşte sonrası süreçte yapılacak işlemler.

Bildiğiniz üzere konut kredisi ile ev almak istediğinizde satın aldığınız ev banka tarafından vade süresince ipotek edilir.

konut kredisi başvurunuz onaylandıysa bir sonraki adım olarak tapu dairesine gitmeniz gerekir. Bu aşamada yanınızda bir banka yetkilisi de bulunacaktır.

Fakat öncelikle banka, satın alınan evin yasal mevzuata uygunluğunu ve üzerinde başka bir ipotek olup olmadığını kontrol eder.

Banka, bir çalışanı aracılığı ile yaptığı bu işlem neticesinde doğan masraflar nedeni ile tüketiciden konut kredisi tapu masrafları tahsil eder.

Tapu dairesinde sorun çıkmaması halinde sözleşme imzalanır ve tapu devri için gereken belgelerle birlikte tapu dairesine gitmeniz gerekir.

Alınan gayrimenkulün konut kredisi tapu satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcı yüzde 2 oranında tapu harcı öder.

Konut Kredisinde İpotek İşlemleri

Tapuyla ilgili işlemler bittikten sonra ipotek işlemleri başlar. Alınan konutun ipotek edilmesi, bankanın teminatıdır.

Ev kredisinde tüketiciye verilen tutar çok yüksek olduğundan, herhangi bir ödeme durumuna karşı banka kendini güvence altına almak ister. Bunun için ipotek işlemi gerçekleştirilir.

Tapu için gereken belgeler toplanıp, tapu harcı ödendikten sonra banka avukatı ile tapu dairesine gidilerek tapuya ipotek işlenir.

Tapu işlemleri tamamlandıktan sonra banka adınıza bir hesap açarak kredinizi bu hesaba yatırır.

Bazı durumlarda satın alınan ev üzerinde başka bir ipotek bulunabilir.

Böyle durumlarda da ipoteğin kaldırılması için yapılması gereken bir dizi işlem var.

İpotek, başka bir banka tarafından konut kredisine istinaden yapılmışsa ilgili bankadan ipoteğin kaldırılacağına dair yazı talep edilir.

Yine ilgili banka tarafından söz konusu krediye ilişkin gönderilecek belgeler ve resmi yazı ile birlikte yeni ipotek işlemi gerçekleştirilebilir.

ÖNEMLİ  İngiltere’de konut kiraları aralıkta yüzde 4,2 arttı

Eğer ipotek banka değil firma ya da şahıs tarafından yapılmışsa öncelikle evi satın aldığınız kişi söz konusu firma/şahıs ile iletişime geçerek ipoteğin kaldırılmasını talep etmelidir.

Bu ipoteğin kaldırılmasından sonra yeni ipotek işlemi yapılarak banka tarafından istediğiniz tutar size verilecektir.

Konut Kredisinde İpotek Fekki

İpotek fekki ipotek kaldırma anlamına gelir. Az önce bahsettiğimiz tapunun hali hazırda ipotekli olması durumunda da aslında ipotek fekki yapılır.

Sizin tapunuzla ilgili olan ipotek fekkinin sizi ilgilendiren kısmı ise kredinizin ödemesi bittikten sonra konut kredisi ipotek fek ücreti ödeyecek olmanızdır.

Kredi borcunuzu tamamen ödedikten sonra tapudaki ipoteği kaldırmak için yeniden tapu dairesine giderek işlem yapmanız gerekir.

Pek çok banka ipotek kaldırma işlemi için konut kredisi ipotek kaldırma masrafı olarak ücret talep etmektedir. Bu ücret bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ