Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiracılar İndirim için Mahkemelere Başvuruyor!

Kiracılar İndirim için Mahkemelere Başvuruyor!

Salgın nedeniyle işleri gerileyen çok sayıda işletme sahibi, kira indirimi için mahkemelerin yolunu tuttu. Dava dilekçelerinde salgının önceden öngörülemediği vurgulanırken, son 10 gün içinde açılan onlarca dosyanın davacıları arasında restoran, güzellik merkezi, bar ve kafe sahipleri yer aldı.

Uyarlama Davaları Arttı

Koronavirüs salgını, ülke ekonomilerini ciddi şekilde etkiledi. Türkiye’de de mart ayı ortasından itibaren bir dizi tedbir devreye alınırken, birçok iş yeri tedbirler kapsamında kapandı. Açık olan kimi işletmeler de düşük kapasite ile çalışıyor.

İş yeri sahipleri şimdiden ekonomik tedbirler almaya başladı. İlk olarak, kira ödemeleri için, ‘uyarlama davası’ olarak da bilinen kira indirimi talep edildi.

Çeşitli sektörlerden onlarca firma son 10 günde yargı yoluna gitti.

İşyeri sahipleri dava açmadan önce, mülk sahibine ihtarname gönderdi. İhtarnamelerde, koronavirüs nedeniyle işlerin eskisi gibi olamayacağı belirtildi.

Belli oranlarda indirim talebiyle gönderilen ihtarnamelerle sonuç alamayan firma sahipleri, bağlı bulundukları mahkemelerde dava açtı. Mücbir sebepe dayandırılarak açılan davalarda, hazırlanacak bilirkişi raporuna göre karar verilmesi bekleniyor.

Oteller için de Geçerli

“Uyarlama davalarını tüm iş yerleri açabilir” diyen Av. Cesim Parlak “Bu süreçte kapalı kalan çok sayıda iş yeri var. Bu iş yerleri yasal zorunluluktan kapalı. Dolayısı ile 3 aylık süre için kira ödememe hakları var. Bunu da mutlaka ihtarname ile ev veya dükkân sahiplerine bildirmeliler.

Mülk sahipleri, tahliye davası açsa da kaybeder. Bu iş yerleri de uyarlama davası açabilir. Yine oteller oldukça sıkıntılı. Binlerce otel açılsa bile yeni dönemde sıkı kurallara tabi olacak. Dolayısı ile tüm bunlar işletmeleri zorlayacak unsurlar. Oteller de uyarlama davası açabilir” dedi.

ÖNEMLİ  2022 yılında birinci el konut satışları Aralık'ta tepe yaptı

Av. Parlak, son günlerde yoğun bir talebin olduğunu hemen her gün dava açtıklarını söyledi. 

Kirada Kesinti

İş yerlerinde, mülk sahibi ile kiracı arasında zorlu bir sürecin yaşanması beklenirken, büyük bir market zincir önemli bir hamle yaptı. Market zinciri, iş yeri sahiplerine bir ihtarname gönderdi.

Ulaşılan belgelere göre, Tarabya’daki şubesi için yapılan nisan ayı ödemesi, kesinti yapılarak hesaba yatırıldı. Gönderilen açıklamada, salgın nedeni lle mağazanın haftanın belli günleri kapalı kaldığı, yine kurallara uymak zorunda olunduğu için belli sayıda müşterinin mağazaya alındığı kaydedilerek aylık 40 bin lira yerine 30 bin lira ödeme yapıldı.

Mülk sahiplerinin Av. Ersan Taştekin ise, eksik yatırılan kısmın ödenmesi için ihtarname gönderdi. 

Dava Açılıyor, Gün Verilmiyor

Salgın nedeniyle işlerin önemli ölçüde durduğu yerler arasında adliyeler de yer alıyor. Ancak bu süreçte, gerek UYAP üzerinden gerek doğrudan adliyeye gidilerek dava açılabiliyor.

Ancak yargılama faaliyeti yapılamıyor. Bir başka ifade ile, açılan davada mahkeme ara karar oluşturup gün belirlemiyor. Yapılan son açıklamaya göre de duruşmalar 15 Hazirana kadar ertelendi.

Kira Ödenmişse Ne Olacak?

Yapılan sözleşmelerde kimi zaman 6 aylık veya 1 yıllık kira bedeli peşin ödenebiliyor. Peşin ödenen kiralar için uyarlama davası açılamaz. Ancak, yine Borçlar Kanunu’da yer alan ‘sebepsiz zenginleşme’ maddesine dayanarak dava açmak mümkün.

Örneğin 6 aylık kira peşin ödendi. Ancak, işletme son üç ay koronavirüs kapalı kaldı. İşte, iş yerinin kapalı kaldığı bu sürece ilişkin ödenen kira, dava yoluyla talep edilebilir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ