Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiracı Hangi Masrafları Kiradan Düşer?

Kiracı Hangi Masrafları Kiradan Düşer?

Kiracılar evde yaşanan bazı sorunları gidermek için yaptığı masrafları kiradan düşebiliyor. Peki hangi masraflar kiradan düşülebilir? Hangi masrafları kiracı hangi masrafları ev sahibi karşılar?

Kira sözleşmesi, hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını güvenceye aldığı için her iki taraf için de önem taşıyor. Özellikle ilerleyen zamanlarda kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiği, demirbaş bilgileri ve kiracının mal sahibinin yazılı izni olmadan tadilat yapamayacağı gibi bilgiler önem kazanmaktadır. 

Tarafların mağdur olmaması için kira sözleşmesinde ev için yapılacak masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgisi de yer almalıdır. Peki ne tür masraflar kiracı veya ev sahibinin sorumluluğundadır?

Ev Sahibinin Karşılayacağı Masraflar

Apartmandan kaynaklanan sorunlarda masraflar genelde ev sahibine aittir.

  • Örneğin boya, dış cephe kaplaması, üst komşudan kaynaklanan sızıntı gibi durumlarda giderler ev sahibine aittir. Ancak kiracı ve ev sahibi arasında yapılacak bir anlaşmayla kiracı bu masrafları kendi üstlenip kira bedelinden düşebilir. Bu konunun kira sözleşmesinde belirtilmesi zorunlu değildir. Karşılıklı anlaşmayla bu tip konular çözüme kavuşturulabilir.
  • Yeni taşınılan bir evde eğer tadilat gerektiren durumlar varsa bunu genelde ev sahibi karşılar. Eve taşınmadan önce kiracılar yapılması gereken tadilatları ev sahibiyle konuşup bunların halledilmesini talep edebilir.
  • Eğer kiracı eve taşındıktan sonra birtakım sorunlar olursa bunu kiracı kendi cebinden karşılayıp kiradan düşebilir. Bu yasal bir durumdur. Örneğin tesisatın patlaması, kombinin bozulması gibi durumlarda kiracı ev sahibine sormaksızın gerekli tadilatı yaptırıp, faturalarını ev sahibine vererek kiradan düşebilir.
  • Eğer ev sahibi bu tadilatları yapmayı reddeder ve kiracının kendisinin halletmesini söyleyip kiradan düşmeyeceğini söylerse, kiracı mahkeme yoluyla bu durumu çözebilir. Bu konularda kanun her zaman kiracının yanındadır.

Kiracının Karşılayacağı Masraflar

Bazı durumlarda ise masrafları kiracı karşılar ve kiradan düşemez. 

  • Kiracı, evde keyfi olarak tadilat yaparsa ya da evde boya yaptırmak isterse masrafları kendi öder.
  • İsteğe bağlı olarak yapılacak hiçbir masraf ev sahibine yükümlülük getirmez.
  • Ayrıca ev sahibinin izni olmadan bu işlerin yapılması da doğru değildir ve kiracı ile ev sahibi arasında sorun yaşanmasına neden olur.
  • Devamında ev sahibi kiracıyı evden çıkartıp maddi tazminat davası açabilir.
ÖNEMLİ  Ordu'ya 900 yataklı kent hastanesi yapılıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ