Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiracı Evde izinsiz Tadilat Yapabilir mi?

Kiracı Evde izinsiz Tadilat Yapabilir mi?

Kiraya verdiğiniz ya da kiraladığınız mülk için yapılacak olan tadilatlar normalde kira kontratlarında belirlenmesi gerekiyor. Mülk sahibi ve kiralayan arasında yapılan sözleşme ile kararlaştırılan bu tadilatlar, her iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde ve miktarda yapılması gerekiyor. Yeni Kira Kanunu’nun 321’inci maddesine göre kiracı evde izinsiz tadilat yapabilir mi? Sorusuna açıkça cevap veriliyor;

Kiracılar, mülk sahiplerinin yazılı izni bulunması halinde evde dilediği tüm değişiklikleri yapabiliyorlar. Tadilat veya değişiklik yapılmasına rıza gösteren mülk sahibi, yazılı olarak karar bağlanmamış veya her iki taraftan olan şahitler huzurunda her hangi bir anlaşma sağlanmamış ise, kiracılık durumunun sona ermesi halinde, evi kiraya verdiği şekilde talep etme hakkına sahip değildir. Kiracı evde izinsiz tadilat yapabilir mi? Sorusuna daha yüzeysel cevap vermek gerekirse, plan ve proje bakımından değişiklik istemeyen ve evin fayda rolünü değiştirmeyen tadilatları ( boya, badana, alçı, sıva ) gibi işleri yapabilmektedir. Bunun için etik olarak mülk sahibi olan ev sahibine haber vermesi gerekmekte ancak kanunen zorunlu bir durum değildir.

Kiracı evde izinsiz tadilat yapabilir mi? diye sorulan sorulara ne kadar açıkça cevap vermişsek, kiracının avantajına olan bir durumdan da söz etmek istiyoruz. Mülk sahibi içinde kiracısı bulunan mülk üzerinde yaptığı değişiklikler sebebi ile, kontrat harici bir kira artışında kanunen bulunamaz. Evin değerini dilediği kadar arttırmış olsa da, ev üzerinde yapılan tadilatlar kontrat değişikliklerini gerektirmez ve mülkün kiralandığı zaman anlaşılmış olan şartlar geçerlidir. Mülk sahibi her ne sebep ile olursa olsun ( istisnai durumlar haricinde ) kiracısını haksız yere evinden tahliye edemez. Açılan tahliye davalarında, incelenen dosyaların hâkim tarafından birçoğu ret edilerek, kontrat sürecinin sona ermesi beklenilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için ister ev sahibi isterseniz kiracı olun, bir sözleşme esnasında yanınızda güvendiğiniz bir gayrimenkul danışmanı bulunmasını sağlamanız, sizin açınızdan önemli faydalar doğuracaktır. Emlak danışmanlığı hakkında hizmet veren ofisler, tecrübe edindikleri konular hakkında yeni müşterilerine yardımcı olarak olası kiracı – ev sahibi anlaşmazlıklarını engellemek adına var güçleriyle çalışmaktadırlar.

ÖNEMLİ  Kiracı Hangi Durumlarda Çıkarılır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ