Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Artışları Neye Göre Yapılıyor? Kira Artışı Ne Kadar?

Kira Artışları Neye Göre Yapılıyor? Kira Artışı Ne Kadar?

Çoğu kiracı için yaz dönemi zam dönemidir; kira zam oranları TÜİK’in açıkladığı ÜFE’ye göre yapılıyor.

Ülke genelinde 20 milyon insanı ilgilendiren kira zam dönemi geldi. Genellikle yaz döneminde evler taşındığından yaz ayları kiraların arttığı mevsim oluyor. Kira artışları her ne kadar sözleşmede yazılsa da bir kurala bağlanmış durumda. 1 Temmuz 2012’de çıkan Borçlar Kanunu kira artış oranı için zammın en fazla ÜFE’nin 12 aylık ortalaması kadar olabileceğini belirtiyor.

BORÇLAR KANUNU MADDE 344:

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir. 

HAZİRAN AYI KİRA ZAM ORANI

TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamları açıklanmış, Yİ-ÜFE’nin 12 aylık ortalaması yüzde 16,57 olarak açıklanmıştı. Buna göre bir çok kiracıyı ilgilendiren zam oranı da en fazla yüzde 16,57 olabilecek.

ÖNEMLİ  110 Kediyle Yaşayan Kiracı Evden Tahliye Edildi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ