Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İstanbul’dan İzmir’e Tersine Göç!

İstanbul’dan İzmir’e Tersine Göç!

2017 TÜİK verilerine göre yıllardır göç alan İstanbul artık göç veren iller arasına girdi. İstanbullular en çok İzmir’i tercih ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi baz alınarak şehirlerin göç sayılarını ve nereye göç verdiklerini paylaştı. Buna göre İzmir ve Ankara göç alan iller sınıfına girerken 2017 verilerine göre İstanbul göç veren iller sınıfına girdi.

Ankara’nın göç oranı binde 6 olurken, İzmir’in göç oranı ise binde 5,7 olarak açıklandı. Toplamda 127.394 kişilik göç alan İzmir’de, bu rakamın büyük çoğunluğunu İstanbul’dan gelenler oluşturdu. İstanbul’dan göç etmek isteyenler, Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerine yakın olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken İzmir’e yerleşti.

İZMİR’E İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

18 bin 506 kişinin İstanbul’dan İzmir’e göç ettiği belirlenirken, Ankara 8.882 kişiyle listenin ikinci basamağında yer aldı. İzmir, komşuları Manisa’dan 2017 yılında 8.926, Aydın’dan ise 6.576 kişilik göç aldı. Geride kalan yılda 102.776 kişiyse başka şehirlere göç etti. İzmir’in en fazla göç verdiği şehirlerin başında ise İstanbul geliyor. 13.816 kişi İstanbul’un yolunu tutarken, Ankara’ya yerleşenlerin sayısı ise 6.891 olarak dikkat çekti.

Urla, İzmir

İZMİR’IN ÖZELLİKLE SAHİL İLÇELERİ GÖÇ ALIYOR

İzmir’de en fazla göç alan ilçe ise Buca oldu. 17.889 kişiyle bu alanda zirvede yer alan Buca’yı 15.161 kişiyle Bornova takip etti. Şehirde göç hızının en yüksek olduğu ilçeler ise kıyı şeridinde bulunan Seferihisar, Urla ve Foça ve oldu. Seferihisar binde 20,89 net göç hızı ile listesinde en tepesinde kendisine yer bulurken, Urla binde 19,26, Foça binde 18,65, Güzelbahçe ise binde 16,88 net göç hızı ile dikkat çekti.

ÖNEMLİ  Konuttaki fiyat artışları spekülatif

İZMİR’E ÜNLÜ AKINI

Son yıllarda İstanbul’dan göç edenlerin ilk tercihi olan İzmir’de yine tablo değişmezken, ünlülerin tercihi de İzmir oldu. Çeşme, Gümüldür gibi tatil mekanları da ünlülerin vazgeçilmezleri arasında yer aldı. İstanbul’a göre daha sakin ve yaşanabilir olarak tanımlanan İzmir’e, İbrahim Tatlıses gibi isimlerde yerleşerek kebapçı dükkanı açmıştı. Geçtiğimiz yıllarda İzmir’e yerleşen bir diğer ünlü ise Hayko Cepkin olmuştu. Paraşüt sporuna olan ilgisiyle tanınan ünlü sanatçı, Şirince’den bir ev almış ve burada yaşamaya başlamıştı. Bir dönem Real Madrid’in Portekizli yıldızı Ronaldo’nun ve dünyaca ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie’nin de Urla’dan ev alacakları iddia edilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ